Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,04 Ft
Euró
392,53 Ft
Font
457,66 Ft
Bitcoin
64,300 $

Élethosszig tartó védelmet nyújthatnak az mRNS alapú oltóanyagok

Egy frissen megjelent tanulmány eredményei szerint a Pfizer-BioNTech és a Moderna fejlesztett koronavírus elleni oltóanyagok által kiváltott immunreakció tartós, akár évekre szóló védelmet nyújthat.

Fotó: Morges, 2021. január 11. A Pfizer és a BioNTech gyógyszeripari vállalatok koronavírus elleni vakcináját adják be egy asszonynak a svájci Morges kórházában kialakított oltóközpontban 2021. január 11-én. A svájci Vaud kantonban ezen a napon kezdték meg a koronavírus elleni védõoltások beadását. MTI/EPA-KEYSTONE/Laurent Gillieron
Egészség/Életmód

Kornis Vivien

Szerkesztő

A vizsgálat eredményei hozzájárulnak az egyre növekvő számú bizonyítékok sorához, melyek arra utalnak, hogy az mRNS-vakcinákkal immunizált többségének nincs szüksége emlékeztető oltásokra mindaddig, amíg a vírus és variánsai nem sokkal fejlődnek túl a jelenlegi formájukon – ami nem garantált. Azoknak, akik átestek a koronavírus okozta megbetegedésen, nem biztos, hogy szükségük van emlékeztető oltásokra, még akkor sem, ha a kórokozó jelentős átalakuláson megy keresztül – írja a The New York Times a Nature című szaklapban hétfőn megjelent kutatásra hivatkozva.  

“Ez egy jó jel, ami arra utal, hogy mennyire tartós az immunitásunk ettől a vakcinától” – közölte Ali Ellebedy, a St. Louis-i Washingtoni Egyetem immunológusa, a Nature-ben megjelent tanulmány vezető szerzője. A tanulmány a Johnson & Johnson által fejlesztett egydózisú védőoltással nem foglalkozott, de dr. Ellebedy szerint a Janssen-oltóanyag által nyújtott védelem kevésbé tartós, mint az mRNS-vakcinák által nyújtott.

Dr. Ellebedy és csapata a múlt hónapon arról számolt be, hogy a Covid-19-ből felépült páciensek csontvelőjében a kórokozót felismerő immunsejtek a gyógyulást követően még legalább 8 hónapon keresztül jelen vannak, egy másik kutatócsoport tanulmánya szerint pedig az úgynevezett memória B-sejtek a fertőzés után legalább egy évig erősödnek. Ezen eredmények alapján a szakemberek szerint a SARS-CoV-2 elleni immunitás évekig, de akár egy életen át is tarthat a Covid-19-en átesett, majd beoltott embereknél, ám az nem volt világos, hogy önmagában az oltásnak lehet-e hasonlóan tartós hatása.

A kutatás során dr. Ellebedy és munkatársai arra törekedtek, hogy megválaszolják ezt a kérdést azáltal, hogy megvizsgálják a memóriasejtek forrását: nyirokcsomókat, ahol az immunsejtek felkészülnek a vírus felismerésére és leküzdésére. Fertőzés vagy oltás után a nyirokcsomókban egy speciális struktúra képződik, amely a B-sejtek egyfajta “elitiskolája”, egy kezdőtábor, ahol egyre kifinomultabbá válnak és megtanulják felismerni a vírusgetenikai szekvenciák sokféleségét. 

“Mindenki mindig a vírus fejlődésére összpontosít – ez azt mutatja, hogy a B-sejtek ugyanezt teszik, és védelmet nyújtanak a vírus folyamatos fejlődése ellen, ami valóban biztató” – jelentette ki Marion Pepper, a Seattle-i Washington Egyetem immunológusa.

A kutatócsoport 41 olyan embert vizsgált, akik megkapták a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni védőoltásának mindkét adagját, és a résztvevők között nyolc olyan is volt, akik átestek a fertőzésen. A szakértők megállapították, hogy az oltás első adagjának beadása után 15 héttel a nyirokcsomókban kifejlődött speciális struktúra még mindig rendkívül aktív volt, és a kórokozót felismerő memóriasejtek száma nem csökkent. 

Eredményeik arra utalnak, hogy az oltással immunizáltak túlnyomó többsége hosszú távon védettséget élvez – legalábbis a ma létező koronavírus-variánsokkal szemben. Az idősebbeknek, a gyenge immunrendszerrel rendelkező embereknek, és az immunitást elnyomó gyógyszereket szedőknek szüksége lehet emlékeztető dózisokra. Azoknak, akik felépültek a koronavírus okozta megbetegedésből, és később megkapták a vakcinát, talán soha nem lesz szüksége az emlékeztető oltásokra.

Azt, hogy pontosan mennyi ideig nyújtanak védelmet az mRNS alapú vakcinák, nehéz megjósolni. Szakértők szerint az immunitást megkerülő változatok hiányában elméletileg egy élethosszon át tarthat a védelem, de a vírus egyértelműen fejlődik. 

“Minden, ami emlékeztető oltást igényel, a variánson, változáson alapul, és nem az immunitás csökkenésén” – hangsúlyozta Deepta Battacharya, az Arizonai Egyetem immunológusa. 

Dr. Ellebedy szerint jó hír, hogy az emlékeztető oltás valószínűleg ugyanazt a hatást váltja ki, mint az immunizált emberek korábbi fertőzése. Az immunrendszer megerősítése szempontjából az oltás “valószínűleg jobb” az immunológus szerint, mint a tényleges fertőzésből való kilábalás. Egyes tanulmányok szerint az oltóanyag beadása után termelődő memória B-sejtek repertoárja változatosabb, mint a fertőzés által generáltak, ami arra utal, hogy a vakcinák jobban védenek a variánsokkal szemben, mint önmagában a természetesen megszerzett immunitás.

Indul a strandszezon, ennyivel kell többet fizetnünk tavalyhoz képest

Az jó hírt jelent, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. fürdői a 2023-as inflációnál kevesebbel emelik a belépőjegyeik árát.