Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,04 Ft
Euró
392,53 Ft
Font
457,66 Ft
Bitcoin
64,300 $

Rábukkantak a valaha felfedezett legpokolibb exobolygóra

Kutatók felfedeztek egy bolygót, amely ötször nagyobb a Jupiternél, és olyan közel kering a központi csillagához, hogy nappal az extrém magas hőmérsékletek miatt gyakorlatilag atomokra aprítja a molekulákat.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A The Astronomical Journal című folyóiratban múlt héten megjelent tanulmányból kiderült, az újonnan detektált bolygó a TOI-2109b nevet kapta. Tudósok úgy tartják, hogy a szóban forgó objektum egy ultraforró Jupiter lehet – ez a jelző olyan gázóriásokat ír le, amelyek rendkívül közel keringenek a csillagukhoz, felszíni hőmérsékletük pedig meghaladja az 1 900 Celsius-fokot.

Ami magát a TOI-2109b-t illeti, a bolygó felszíne nappal közel 3 300 Celsius-fokra hevül fel, és mindössze 16 óra alatt kerüli meg a csillagát – ez az egyik legrövidebb pálya, amelyet valaha exobolygó esetében feljegyeztek. Soron kívül Teljesen földbe állt tavaly a lakáshitelezés Magyarországon, soha nem látott adatok érkeztek

A gázóriást 2020 májusában fedezték fel a NASA Tranzit Exobolygófelmérő Műholdjának (TESS) segítségével. A kutatók az égitestet az elmúlt egy évben földi obszervatóriumok segítségével figyelték meg, és végül sikerült megerősíteniük az ultratávoli Jupiter létezését a Tejútrendszer messzi szegletében.

Minden eddigi mérésünk összhangban volt azzal, hogy ez egy bolygó lehet, és rájöttünk, hogy valami nagyon érdekes és viszonylag ritka dologgal szembesültünk” – mondta Avi Shporer, az MIT Kavli Asztrofizikai és Űrkutatási Intézetének kutatója, egyben a tanulmány társszerzője.

Ahogyan az várható volt, a megfigyelések során kiderült, hogy a bolygó számos szélsőséges anomáliával rendelkezik. Egyrészt olyan forró, hogy a felszínén lévő molekulák szétszakadnak, hogy aztán az éjszaka beálltával újra egyesüljenek. A bolygó emellett más forró Jupiterekhez képest viszonylag gyorsabban, spirál alakban kerüli meg a központi csillagot, amire eddig nem nagyon találtak példát.

A kutatók most azt remélik, hogy a hamarosan Föld körüli pályára alló James Webb űrteleszkóp lehetővé teszi számukra, hogy tanulmányozzák az ominózus égitestet, amint az még közelebb kerül a csillagához, így részletesebb képet festhetnek majd róla.

Indul a strandszezon, ennyivel kell többet fizetnünk tavalyhoz képest

Az jó hírt jelent, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. fürdői a 2023-as inflációnál kevesebbel emelik a belépőjegyeik árát.