Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
354,93 Ft
Euró
385,23 Ft
Font
451,20 Ft
Bitcoin
69,348 $

Fennmaradt agyszöveteket találtak egy ókori ember csontvázában

Egy kutatócsapat tagjai meglepő felfedezéseket tettek a Vezúv vulkán lábánál, ugyanis egy 79-ből származó, majdnem kétezer éves pompeii lakos elszenesedett maradványára bukkantak.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy kutatócsapat tagjai meglepő felfedezéseket tettek a Vezúv vulkán lábánál, ugyanis egy 79-ből származó, majdnem kétezer éves pompeii lakos elszenesedett maradványára bukkantak.

Az egyik legnagyobb ókori katasztrófában a vulkánkitörés áldozatául esett Herculaneum városban a régészek megtalálták az egyik helyi állampolgár koponyáját, ami olyan gyorsan forrósodott fel és hűlt le, hogy az agya lényegében fekete üveggé olvadt – számolt be róla az Ars Technica tudományos magazin. Soron kívül Érdemes figyelni, több banknál is jelentősen megemelkedtek az éves díjak

További elemzés során kiderítették, hogy még a szóban forgó áldozat agysejtjeit is konzerválta az esemény, pontosan úgy, mint ahogyan a borostyánkőben ragadt rovaroknál történt. Mindezt komoly régészeti felfedezésnek tekinthetjük, hiszen halál után az agyszövet rohamos lebomláson mehet keresztül.

A megőrzött maradványokra valójában még az 1960-as években bukkantak rá, azonban pár éve újabb vizsgálatokat hajtottak végre a 25 éves férfi holttestén, aki éppen egy faágyon feküdt, miközben elárasztotta a forró hamu és láva a környéket.

Pier Paulo Patrone, a Frederico II Egyetem igazságügyi orvosszakértője volt az első, aki további kutatásokat szeretett volna végrehajtani az antik kori koponyán annak érdekében, hogy kiderítse, mi állhatott az eset hátterében.

„Az ősi emberi maradványokban talált agyszövetek tudományos szempontból rendkívül ritka eseménynek számítanak. Egy kétezer éves idegi struktúrát tanulmányozhatunk, a központi idegrendszer apró részleteivel együtt – erre még sosem volt példa.”

mondta Patrone.

Más tudósok kételkednek Patrone elméletében, miszerint egy hirtelen bekövetkezett hőhatás miatt változott át a test és az agy üveggé. A Teesside Egyetem igazságügyi antropológusa, Tim Thompson úgy gondolja, egy hosszan tartó, alacsonyabb intenzitású hő ölhette meg a férfit.

https://liner.hu/csatlakozz-a-liner-hu-szerkesztoi-csapatahoz/?utm_source=Liner&utm_medium=Cikk&utm_campaign=Szerkeszto

Bármi is legyen a végső igazság, az egészen bámulatos, hogy fennmaradhatott az utókor számára egy ilyen archeológiai kuriózumként értékelhető minta.

Földméretű bolygót fedeztek fel, amely akár százmilliárd évig is létezhet

De van egy apró bökkenő, ugyanis a csillaga nem volt túl kegyes hozzá.

Fontos újítás lendíthet nagyot a magyar egészségügy helyzetén

A kormány júliustól teljeskörűen bevezeti az új betegút-menedzselő rendszert, amely lehetővé teszi a páciensek számára, hogy maguk jelölhessék ki az orvosi vizsgálatok időpontját.