Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,02 Ft
Euró
392,53 Ft
Font
457,57 Ft
Bitcoin
64,423 $

Szakértő válaszol a gyermekek oltásával kapcsolatos kérdésekre

Sok szülőnek és gyermeknek kérdései vannak azzal kapcsolatban, hogy mit jelent majd ez az oltás. A beoltott gyerekeknek továbbra is maszkban kell járniuk az iskolába? Több barátjukkal találkozhatnak és ott is aludhatnak? És a kisgyerekek tényleg annyira megbetegszenek a fertőzéstől?

Fotó: Unsplash/Kelly Sikkema
Egészség/Életmód

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ezekre és még megannyi kérdésre válaszolt a CNN orvosi elemzője, Dr. Leana Wen sürgősségi orvos.

CNN: Mit tudunk a koronavírus elleni vakcina hatékonyságáról az 5-11 éves gyermekek esetében? Soron kívül Teljesen földbe állt tavaly a lakáshitelezés Magyarországon, soha nem látott adatok érkeztek

Dr. Leana Wen: Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal által felülvizsgált adatok szerint a vakcina több mint 90 százalékban hatékony a tüneteket okozó megbetegedések ellen ebben a fiatalabb korcsoportban. Ez nagyon jó, és nagy megnyugvást jelent a szülők számára, hogy fiatalabb gyermekeik kiváló védelmet kapnak, amint a vakcinát engedélyezik, és beoltathatják őket.

CNN: Ez azt jelenti, hogy ha a gyerekek megkapták az oltást, nem kell többé maszkot viselniük az iskolában?

Wen: A CDC azt mondta, hogy a gyerekeknek maszkot kell viselniük az iskolákban, még azután is, hogy beoltották őket. Úgy vélem, hogy ez egy olyan álláspont, amelyet idővel módosítani kell, a helyi körülményektől függően. Az összes védőintézkedésre úgy gondolhatunk, mint rétegekre – ahogyan rétegeket viselünk akkor is, amikor kint hideg van. Minél hidegebb van, annál több réteget kell viselnünk, hogy melegen maradjunk. Egyes rétegek pedig jobbak, mint mások.

Ha sok vírus van a közösségben, akkor a kockázat magas, és sok rétegű védelemre van szükségünk; ha alacsony a vírusszint, kevesebb rétegre van szükségünk. A vakcina a legjobb réteg, amink van, így amint a fiatalabb gyerekek is megkapják az oltást, észszerű lenne megvitatni, hogy milyen más rétegeket helyettesíthet. Azokon a területeken, ahol alacsony a közösségi átvitel, és különösen, ha más rétegek, például a tesztelés is működik, észszerű lehet újragondolni a maszkolást. Ez különösen akkor igaz, ha egy osztályban minden gyerek be van oltva.

CNN: Mi a helyzet más társadalmi tevékenységekkel – a beoltott fiatalabb gyerekek több tevékenységben is részt vehetnek, például pizsamapartikra és moziba járhatnak?

Wen: Ez a szülőktől és a család kockázattűrő képességének szintjétől függ. Sok család nem engedi, hogy a fiatalabb gyerekek részt vegyenek a magasabb kockázatú tevékenységekben, mert a gyerekek még nem védettek. Amint a gyerekek teljesen be vannak oltva, sok szülő dönthet úgy, hogy bizonyos tevékenységekhez visszatér. Ne feledjük, hogy a teljes oltáshoz két adagra van szükség, majd a második adag után két hétig kell várni az immunitás kialakulásáig.

Valójában az oltás után minden tevékenység – beleértve a moziba járást is – sokkal biztonságosabb lesz. A szülőknek fel kell mérniük a háztartásukban fennálló egészségügyi kockázatokat, és el kell beszélgetniük a gyermekeikkel arról, hogy mit lehet, és mit nem, miután beoltották.

CNN: Biztonságos-e a vakcina az 5-11 éves gyerekek számára? Milyen mellékhatásokra kell számítaniuk?

Wen: A több mint 2000, 5 és 11 év közötti gyermek bevonásával végzett vizsgálat szerint a vakcina biztonságos, és ugyanolyan mellékhatások jelentkeznek, mint a felnőtteknél. Ezek a mellékhatások közé tartozik a karfájás, az injekció beadásának helyén jelentkező bőrpír, a fáradtság, a láz, a hidegrázás és a fejfájás. Ezek általában az oltást követő 24 órában a legrosszabbak, és néhány nap alatt elmúlnak.

CNN: Mi a helyzet a vakcina hosszú távú mellékhatásaival?

Wen: December óta világszerte több százmillió embernek adták be a vakcinát. A mellékhatások a beadást követő első néhány hétben jelentkeznek, nem hónapokkal később. Sok más gyermekkori védőoltással kapcsolatban is vannak tapasztalataink, amelyek ugyanezt a mintát követik, ezért nincs tudományos vagy fiziológiai okunk azt hinni, hogy az oltóanyagok hosszú távú mellékhatásokat okoznának. Másrészt tudjuk, hogy maga a koronavírus hosszú távú problémákat okoz, többek között a gyermekeknél is.