Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
356,14 Ft
Euró
385,68 Ft
Font
448,70 Ft
Bitcoin
61,963 $

A mikroműanyagoknak köze lehet a gyulladásos bélbetegséghez

Megdöbbentő adatokra mutatott rá egy új tanulmány.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Tudomány

Koós Alexandra

Szerkesztő

A mikroműanyag az 5 milliméternél is kisebb műanyagdarabokat jelöli, amelyek a műanyagok bomlása során, azok szerkezetének szétesésekor keletkeznek. Ám nemcsak a műanyagpalackba csomagolt üdítőkben, hanem az állati eredetű élelmiszerekben, a gyümölcsökben és a zöldségekben is megtalálhatók. Ezáltal azonban az emberi szervezetben, a vérben és a székletben is megfigyelhetők. Egy új, minden részletre kiterjedő tanulmány szerint ráadásul összefüggés mutatható ki a gyulladásos bélbetegség és a bélsárban lévő mikroműanyagok mennyisége között.

Mint kiderült, a kutatás során a tudósok egészséges emberek és gyulladásos bélbetegségben szenvendők székletét elemzték és hasonlították össze. A vizsgálatok során elsőként arra lettek figyelmesek, hogy a bélgyulladásban szenvedő alanyoknál szignifikánsan magasabb volt a mikroműanyag-koncentráció (41,8), mint az egészséges embereknél (28,0). Mindemellett összesen 15 féle mikroműanyagot mutattak ki a székletben, melyek közül a poli(etilén-tereftalát) (22,3-34,0%) és a poliamid (8,9-12,4%) volt a domináns, ezek lapok, illetve szálak formájában voltak jelen a végtermékekben – részletezik. Soron kívül Szentkirályi szerint Karácsony miatt már a levegő is rosszabb Budapesten

A tenyek.hu szerint egyúttal arra is fény derült, hogy az ivóvíz és az élelmiszerek műanyag csomagolása, valamint a porexpozíció is befolyásolja a szervezetbe kerülő káros anyagok felhalmozódását. A megdöbbentő eredmények rávilágítottak, hogy a széklet mikroműanyag-tartalmának vizsgálata hasznos az emberi szervezet műanyaggal vívott harcának, és a lehetséges egészségügyi kockázatainak felismerésében és felmérésében, ezáltal a szakértők úgy határoztak, hogy folytatják a témával kapcsolatos kutatásokat. 

A kapott adatok alapján pedig elmondható, hogy ha műanyagpalackok helyett alumínium kulacsokat használnánk, kevesebb mikoműanyag kerülne a szervezetünkbe, emellett ez egy környezetbarát megoldás, mivel újratölthetők – teszik hozzá. Korábban arról is beszámoltunk, hogy van egy módszer, amellyel egyszerűen megtisztíthatjuk az ivóvizet a mikroműanyagoktól. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy egy tanulmány szerint hatalmas mértékű műanyagszennyezés figyelhető meg a világ óceánjainak mélyén.

Szentkirályi azt mondja, Gyurcsány szándékosan hagyja piszokban Budapest utcáit

Szentkirályi Alexandra továbbra is azon a véleményen van, hogy Gyurcsány Ferenc Budapest főpolgármestere, és nem Karácsony Gergely.