Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,79 Ft
Euró
392,94 Ft
Font
458,48 Ft
Bitcoin
63,951 $

Holdról szakadhatott ki az aszteroida, ami hamarosan földközelségbe kerülhet

Kutatók nem mindennapi felfedezést tettek, bebizonyították ugyanis, hogy a Naprendszerben keringő Kamo’oalewa névre keresztelt űrszikla lényegében ugyanolyan pályán repked, mint a Hold.

Pixabay
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A 2016-ban felfedezett aszteroida 40 méteres átmérővel rendelkezik, és minden 28. percben megfordul a saját tengelye körül. Gyakorlatilag a Nap körül kering, azonban a pályája gyakran keresztezi a Földet is, ezért olyan, mintha egyszerre két égitest vonzásában lenne.

Az Arizonai Egyetem csillagászai a Nagy Binokuláris Teleszkóp (LBT) és a Lowell Felfedező Teleszkóp (LDT) segítségével idén tüzetesebben górcső alá vették a furcsán viselkedő kozmikus szikladarabot. Soron kívül Halálra ítéltek egy iráni rappert, amiért részt vett egy 2022-es tüntetésen

Az asztronómusok lemérték az objektum spektrumát, vagyis azokat a fénysugármintákat, amelyek a felszínéről való visszaverődések után az űrteleszkópok detektálni tudtak, így sikerült kimutatni, hogy pontosan milyen anyagokból tevődik össze.

Rájöttek, hogy nem egy átlagos aszteroidáról van szó, mivel a Holddal szinte teljesen megegyező összetétele van; a kőzetek ugyanazokat a mintázatokat mutatják, mint amilyeneket Földünk hűséges követőjén azonosítottunk az elmúlt évtizedek során.

A Kamo’oalewa tehát nem más, mint egy Holdról kiszakadt kőzetdarab, ami az évmilliók során gömbölydeddé változott, miközben minimálisan tért csak le eredeti pályájáról – ez magyarázza, hogy egyszerre kering a Föld és a Nap körül is.

Szerencsére becsapódástól nem kell tartanunk, viszont a kutatók figyelmeztettek, nem szabad félvállról vennünk az égitestet, hiszen megállapították, hogy már ebben az évszázadban közel kerülhet a bolygónkhoz, így érdemes figyelemmel követni a mozgását.