Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,04 Ft
Euró
392,53 Ft
Font
457,66 Ft
Bitcoin
64,300 $

Folyamatosan emelkedik az univerzum átlaghőmérséklete

Miközben bolygónkon az emberi tevékenység hatására, főként az üvegházhatású gázok kontrollálatlan kibocsátásának következtében a globális felmelegedés lassan visszafordíthatatlanná válik, addig a világűrben természetes folyamatok által súlyosbodhat a helyzet.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Miközben bolygónkon az emberi tevékenység hatására, főként az üvegházhatású gázok kontrollálatlan kibocsátásának következtében a globális felmelegedés lassan visszafordíthatatlanná válik, addig a világűrben természetes folyamatok által súlyosbodhat a helyzet.

Amikor a csillagos égboltot vizsgáljuk, lényegében a múltba tekintünk vissza. Ha egy objektum egy fényévnyire található tőlünk, valójában azt látjuk, mint ahogyan az adott égitest egy évvel ezelőtt kinézett. Hogy miért? Pontosan azért, mert a fénynek egy év kellett ahhoz, hogy eljusson hozzánk. Soron kívül Teljesen földbe állt tavaly a lakáshitelezés Magyarországon, soha nem látott adatok érkeztek

Mivel az obszervatóriumok sokszor több milliárd fényévre található objektumokat is részletesen tanulmányoznak, ezért vissza tudják fordítani az idő kerekét, és azt figyelhetik meg, miként nézett ki az univerzum fiatalabb korában.

Az Astrophysical Journal legfrissebb számában közzétett kutatásban a csillagászok 10 milliárd fényévre lévő kozmikus gázokat elemeztek, majd összehasonlították őket a kozmosz közelebbi részein összpontosuló anyagokkal.

Az asztronómusok a Planck és a Sloan Digital Sky Survey misszió teleszkópjaival kémlelték az égboltot. A két űrtávcsőből származó adatokat egyesítették, majd kiszámolták a forró gázhalmazokhoz viszonyított távolságot a vöröseltolódás segítségével. Miközben a fény ilyen hatalmas távot tesz meg, a hullámhossza az univerzum tágulása miatt megnyúlik, ezért vörössé válik, ezáltal megállapítható, pontosan milyen messze vannak tőlünk a gázhalmazok.

Következő lépésben a kutatócsapat megbecsülte a gázok hőmérsékletét. Rájöttek, hogy az úgynevezett modern gázok közel 2 millió Celsius-fokosak lehetnek, ezzel tízszer forróbbak, mint az univerzumban 10 milliárd évvel ezelőtt keletkezett anyagok.

Az emberi ésszel szinte felfoghatatlan mértékű felmelegedés a világegyetem természetes evolúciójával hozható összefüggésbe, ugyanis miközben a nagyobb kiterjedésű objektumok, mint például a galaxisok és csillaghalmazok kialakultak, a környezetük jelentősen felhevült, így ez a trend a jövőben is folytatódhat.

Indul a strandszezon, ennyivel kell többet fizetnünk tavalyhoz képest

Az jó hírt jelent, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. fürdői a 2023-as inflációnál kevesebbel emelik a belépőjegyeik árát.