Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,39 Ft
Euró
392,42 Ft
Font
457,23 Ft
Bitcoin
64,482 $

Újabb jó hír érkezett a Pfizer oltóanyagáról

Két vizsgálat is kimutatta, hogy a vakcina több mint 95 százalékos hatékonysággal képes védelmet nyújtani az először Dél-Afrikában és az Egyesült Királyságban azonosított variánsok okozta súlyos megbetegedés ellen.

Fotó: MTI/Varga György
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcina rendkívül hatékonyan véd a két veszélyes változat által okozott súlyos megbetegedésekkel szemben – derült ki két szerdán közzétett tanulmányból.

A tanulmányok, amelyek a vakcina Katarban és Izraelben történő valós használatán alapulnak, azt mutatják, hogy az oltóanyag képes megelőzni a legrosszabb végkimenetelű – többek között a súlyos tüdőgyulladásos – betegségeket is, amelyeket a B.1.1.7, az először az Egyesült Királyságban azonosított változat és a B.1.351, az először Dél-Afrikában azonosított változat okozhat. Soron kívül 100 milliós kártérítést ítéltek oda a bicskei gyermekotthon áldozatainak

Habár már a korábbi kutatások is azt sugallták, hogy a B.1.1.7 fertőzőbb és halálosabb, mint más változatok, a vakcinák még mindig jól működtek ellene. A B.1.351 ellen azonban a vakcinák kevésbé tűntek hatékonynak a korábbi tanulmányok adatai alapján.
Az egyik új tanulmány, amely a New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban jelent meg, több mint 200 ezer emberre vonatkozó információkon alapul, amelyeket a katari nemzeti koronavírus-adatbázisokból nyertek ki február 1. és március 31. között.

Ez idő alatt a változatok széles körben elterjedtek a térségben: a február 23. és március 18. között végzett szekvenálás azt mutatta, hogy az ebben az időszakban regisztrált koronavírus-fertőzések nagyjából felét a B.1.351, a megbetegedések 44,5 százalékát pedig a B.1.1.7 variáns okozta.

Többszörös elemzések során a kutatók megállapították, hogy a vakcina 87-89,5 százalékban hatékony volt a B.1.1.7 vírus okozta fertőzés megelőzésében azoknál az embereknél, akik esetében legalább két hét telt el a második dózis beadása után. A B.1.351 variánssal való fertőzés megelőzésében 72,1-75 százalékos volt a hatékonyság azok körében, akik már átlépték a kéthetes időintervallumot.

A tanulmány egyik szerzője, Laith Abu-Raddad, a Weill Cornell Medicine-Qatar fertőző betegségekkel foglalkozó epidemiológusa szerint még ez a kissé csökkent hatékonyság is remek hír a B.1.351 fertőzéssel szemben:

„Egy olyan változatról beszélünk, amely valószínűleg a legveszélyesebb az összes aggodalomra okot adó változat közül. Ez nem az a 95 százalék, amit reméltünk, de a 75 százalék is igazán nagyszerű”.

A vakcina rendkívül hatékony védelmet nyújtott a legrosszabb kimenetelű variánsok ellen: összességében 97,4 százalékos hatékonysággal megelőzte a koronavírus bármely formája okozta súlyos, kritikus vagy halálos megbetegedést, és 100 százalékos hatékonysággal megelőzte a B.1.1.7 vagy B.1.351 által okozott súlyos, kritikus vagy halálos megbetegedést. (Ez a csekély hatékonyságbeli különbség valószínűleg annak a ténynek az eredménye, hogy a mintanagyság kisebb volt a dokumentált változattal rendelkező betegek alcsoportjaiban, árulta el Dr. Abu-Raddad).

A második új tanulmányt, amely a The Lancet című folyóiratban jelent meg, az izraeli egészségügyi minisztérium és a Pfizer kutatói készítették közösen. A tanulmány több mint 230 ezer koronavírus-fertőzésen alapul, amelyeket január 24. és április 3. között regisztrálták Izraelben. Ebben az időszakban a B.1.1.7 vírus okozta az összes koronavírusos megbetegedés közel 95 százalékát az országban, ahol a lakosság több mint felét beoltották a vírus ellen.

A kutatók megállapították, hogy a vakcina több mint 95 százalékos hatékonysággal védett a koronavírus-fertőzés, a kórházi kezelés és a halálozás ellen a 16 éves és annál idősebb, teljesen beoltott személyek körében. Az idősebb felnőtteknél is jó eredményeket produkált, ugyanis a 85 évesnél idősebbek körében a vakcina több mint 94 százalékos hatékonysággal védett a fertőzés, a kórházi kezelés és a halálozás kockázata ellen.

Ahogy nőtt a teljesen beoltott emberek aránya az egyes korcsoportokban, úgy csökkent a koronavírus-fertőzések előfordulása az adott korosztályban – állapították meg a kutatók. A fertőzési arányok csökkenése azonban egyes korcsoportokban jobban illeszkedett az oltási kapacitás növekedésének időzítéséhez, mint az országos zárlat kezdetéhez. Az eredmények azt sugallják, hogy Izraelben a gyors ütemű oltás volt felelős a fertőzések csökkenéséért a lakosság körében – írja a The New York Times.

Vitézy Dávid azt ígéri, ha megválasztják, jönnek az olcsóbb Sziget-jegyek

Elmondása szerint egy hosszabb távú megállapodást kötne a Sziget Fesztivál szervezőivel, erre pedig már a fesztivál igazgatója is reagált, aki inkább a K-hidat újíttatná fel.

25-ből 22 randiapp nem tesz eleget a felhasználók adatainak védelméért

Rengeteg adatot kérnek a felhasználótól, de nem vigyáznak rájuk eléggé – röviden erre a megállapításra jutott egy friss vizsgálat, ami az online társkeresőkre fókuszált.