Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,65 Ft
Euró
388,25 Ft
Font
452,69 Ft
Bitcoin
63,462 $

„Putyin becsapta Kínát”, az orosz invázió ellen kínai történészek szólaltak fel

Nyílt levélben szólalt fel öt kínai történész, akik levelükben mélyen elítélték a háborút, valamint arra szólították fel Pekinget, hogy tegye egyértelműbbé az álláspontját.

Fotó: Twenty20
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

Peking vonakodik elítélni az ukrajnai inváziót, azonban ez a konfliktus Kínára nézve is hatalmas következményekkel járhat, így szombat reggel öt neves kínai történész, köztük Hszü Kuo-csi, nyílt levélben tiltakoztak az orosz fellépés ellen, valamint békére szólítottak fel.

A szakértők attól tartanak, hogy az ukrajnai konfliktus végül egy nagyszabású világháborúhoz vezet, Kína külügyminisztere, Wang Yi pedig pénteken bejelentette, hogy egyetértenek azzal az állásponttal, miszerint Kína határozottan és nyíltan ellenez minden olyan tettet, amely sérti a területi integritást.

Azonban az elmúlt hét folyamán, amikor civilek haltak meg és fokozódtak az Oroszország elleni szankciók, Peking továbbra is Putyin érvelését visszhangozta, amely alapján Moszkva akciója egy válaszreakció a NATO keleti terjeszkedésére.

Hszü kitért arra, hogy ezzel Kína aláássa a saját hitelességét, így attól tart, hogy „Putyin becsapta őket”, azonban nyílt levelük valamivel több, mint 2 és fél órás szereplés után lekerült az internetről. A kínai háborúpártolók „árulónak” nevezték a szerzőket, Putyint pedig „az évszázad legnagyobb stratégájának”, valamint arra utaltak, hogy Kínának ki kellene használnia a helyzetet és „visszaszerezni Tajvant”.

A háborúellenesek is hangot adtak véleményüknek, amely szerint „ha Oroszországnak problémája van a NATO-val, akkor a szervezettel kellene foglalkoznia, így miért támadta meg Ukrajnát?”, Jeff Wasserstrom professzor pedig úgy vélekedett, hogy korábban a kínai értelmiségek egyénileg vagy közösen szólaltak fel fontos belföldi és nemzetközi kérdésekben, azonban jelen esetben komoly kockázatot jelent egy efféle lépés.

Hamarosan Fehéroroszországnak is lehet atomfegyvere

A háború kiéleződésével viszont úgy tűnik, hogy Peking talán változtat a hozzáállásán, mivel pénteken Kína tartózkodott az ENSZ Biztonsági Tanácsának az orosz agressziót elítélő szavazásán, vasárnap pedig a kínai nagykövet, Fan Hszianrong kihangsúlyozta, hogy Kína tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi integritását – írta a The Guardian.

Emellett felszólította az Ukrajnában élő kínai állampolgárokat, hogy ne fedjék fel személyazonosságukat, és ne mutassanak ki semmi olyat, amely a nemzetiségükre utal, ezzel megváltoztatva a nagykövetség korábbi tanácsát, amely arra biztatta a polgárokat, hogy tűzzék ki a nemzeti zászlót az autójukra.

Gulyás Gergely szerint Magyarország szívességet tesz az EU-nak az uniós elnökséggel

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint Magyarország uniós elnöksége előnyös lehet az Európai Unió számára.