Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,79 Ft
Euró
392,94 Ft
Font
458,48 Ft
Bitcoin
63,951 $

Nikotintapasszal a koronavírus ellen – vajon működhet?

Az egyik legújabb, kissé ellentmondásos tanulmány szerint a dohányzók sokkal kevésbé lehetnek fogékonyak a COVID-19 fertőzésekre a dohányban található kémiai anyagok miatt.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A párizsi kutatók le szeretnék tesztelni a vitatott elméletet, miszerint a cigarettázók védettséget élveznének a koronavírussal szemben. A The Guardian információi alapján a tudósok nikotintapaszokat fognak a kórházak frontvonalában dolgozó orvosok és ápolók, valamint a bent fekvő betegek testére helyezni annak érdekében, hogy kiderítsék, van-e valóságtartalma a hipotéziseiknek.

A korábbi adatok arról számoltak be, hogy a klinikákon lábadozó koronavírus-fertőzöttek közül csupán minimális a dohányosok aránya. A kutatók ki akarják deríteni, hogy a cigarettákban található nikotin védheti-e meg őket a betegségtől vagy mindez csupán a véletlen műve lehetett volna. Egyelőre senkit sem biztatnak a dohányzásra, mivel sokkal több egészségügyi károkat okoz, mint maga az új vírus. Soron kívül Megdőlt a balatoni pontyrekord, fotókon a hatalmas fogás

Hivatalos orvosi tesztekkel szeretnék bizonyítani a nikotintapaszok hatékonyságát, amire nemrég engedélyt is kaptak a francia tudósok.

A Pitié-Salpêtrière kórházban történt vizsgálatok során 480 embernél regisztrálták a koronavírust, ebből 350 pácienst további klinikai kezelésekre fogtak bent, a többieket pedig házi karanténba rakták.

Az adatok azt mutatják, hogy a kórházban maradt fertőzöttek csupán 4,4%-a volt rendszeres dohányos. A csoport életkorának mediánját 65 évben állapították meg.

A hazaküldött emberek 5,3%-a láncdohányosnak vallotta magát, a medián pedig 44 évre jött ki.

A kutatók a tanulmányukban a következőket írták:

„A szerteágazó tanulmányunk alapján arra következtethetünk, hogy akik minden nap cigarettáznak, azoknak kisebb az esélyük a nem dohányzó lakossággal szemben arra, hogy a Sars-CoV-2 kórokozó okozta súlyos tüneteket produkálják. Ez a jelenség eléggé szignifikáns. Az ambuláns páciensek esetében ötször, a kórházban ápoltaknál pedig négyszer kisebb a dohányosok gyakorisága.”

Egyelőre még nem biztos, hogy a nikotin megállíthatja az emberi szervezet túlzott immunválaszait, valamint a vírus sejtekkel szembeni rendkívüli fertőzőképességét, de valószínű, közrejátszhatnak a részleges védelemben.

A kutatók ennek ellenére óva intenek mindenkit a cigizéstől. A halálos betegségekre a dohányzás 50%-kal jobban hajlamossá teheti az embereket, a nikotinon kívül a kátrány és a füst pedig jóval nagyobb egészségügyi problémákhoz vezethetnek.

Közben az orvosok érdekes elváltozásokat figyeltek meg a koronavírus-fertőzötteknél:

https://liner.hu/egy-ujabb-egeszen-furcsa-tunetet-okozhat-a-koronavirus/