Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,22 Ft
Euró
385,85 Ft
Font
451,46 Ft
Bitcoin
71,330 $

Minden nap látszanak a klíma-krízis jelei a világ körül

Svájci és norvég tudósok azt állítják, hogy 2012 óta minden nap látszik a klímaváltozás „lenyomata” a világ valamelyik pontján. A tanulmányuk a Nature Climate Change-ben

Greenbox

Gyémánt Péter

Szerkesztő

A klíma és az időjárás közti különbségről évek óta beszélnek a tudósok, és bár a klíma és az időjárás összefonódik, általánosságban mégis mást jelentenek. Az időjárást általában a rövid távú körülmények kapcsán használjuk, míg a klímát általában hosszabb távú trendek leírására szoktuk használni.

A svájci klíma-szakértő Reto Knutti a The Washington Postnak beszélt arról, hogy nem biztos abban, hogy manapság annyira távol lenne egymástól a két fogalom. Soron kívül Verőcei hajóbaleset: nagy sebességgel ütközhetett a motorcsónak, a szállodahajó kapitánya őrizetben

„Az időjárás megmutatja a klímaváltozást, ha az egész bolygót figyeljük.” – mondta Knutti.

Ez azt jelenti, hogy ha egy bizonyos hely időjárását figyeljük, nem feltétlenül mutatkoznak meg a klímaváltozás jelei. Azonban ha a globális időjárást nézzük, akkor észrevehetjük a hőmérséklet és a páratartalom kilengéseit.

Tehát néhány régióban valóban nagyon alacsony lehet a hőmérséklet, még rekordok is dőlhetnek, azonban sokszor ezzel egy időben az átlagos hőmérséklet a világ legtöbb pontján magasabb az átlagnál, így nem változtat a trenden a „kivétel”.

Knutti és csapata az 1951 és 1980 közötti napi átlagos hőmérsékleteket hasonlította össze a 2009 és 2018 közöttiekkel, és azt figyelték meg, hogy 2012 óta a világ valamelyik pontján minden nap megfigyelhetőek voltak a klímaváltozás jelei.

„Az időjárás globális szinten fontos információval lát el minket a klímával kapcsolatosan. Ezeket az információkat használhatjuk például további tanulmányokhoz, ahol számszerűsíthetjük a változásokat, és kiszámolhatjuk a valószínűségét az extrém időjárási eseményeknek, mint például a hidegebb időszakoknak.”

Az utóbbi években a tudósok erős összefüggést találtak a globális felmelegedés és a változó időjárási körülmények között, és bár nehéz lenne egy vihar miatt a klímaváltozást okolni, az általános minta egyértelmű.

Az új eredmények pedig arra utalnak, hogy a klímaváltozás gyökere még annál is mélyebben van, mint azt eddig gondoltuk. Azonban ha ki tudjuk találni, hogyan kapcsoljuk össze a hosszú távú trendeket a rövid távú eseményekkel, az segíthet abban, hogy felkészüljünk a legrosszabbra.