Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
62,898 $

Magányos, Föld-szerű exobolygót találtak, ami szabadon szeli az univerzum kozmikus hullámait

Igaz, hogy a bolygók többsége valamilyen központi csillag körül kering, léteznek azonban olyan égitestek is, amelyek szabadon repkednek a világűrben.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Igaz, hogy a bolygók többsége valamilyen központi csillag körül kering, léteznek azonban olyan égitestek is, amelyek szabadon repkednek a világűrben.

Az Astronomical Journal Letters tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból megtudhattuk, hogy a csillagászok egy rendkívül érdekes exobolygóra bukkantak, amely képes volt meglógni az anyacsillaga gravitációs teréből. Soron kívül Videón a jelenet, ahogy megrángatják a Magyar Kétfarkú Kutya Párt aktivistáját

Az ehhez hasonló bolygók meglehetősen ritkák, hiszen mindezidáig csupán 25-öt fedeztek fel belőlük. Az asztronómusok úgy gondolják, hogy az ilyen magányos objektumok valószínűleg egy katasztrofális esemény következtében távolodhattak el a központi csillaguktól.

Mivel nagyon nehéz az exobolygókat azonosítani, ezért általában az anyacsillag előtti elhaladásukkal szokták őket detektálni, a magányos exoplanéták esetében viszont ez érthető okokból nem kivitelezhető.

A csillagászoknak ezért egy másik megfigyelési technikát kellett alkalmazniuk, amit mikrolencse-módszernek hívnak. A masszív objektumokból származó gravitációs mezők elég erősek ahhoz, hogy nagyítószerűen meggörbítsék a fénysugarakat, ezáltal a háttérben lévő csillag ideiglenesen felvillanhat, így észlelhetőek az előtte lévő égitestek.

Az Optikai Gravitációs Lencse Kísérlet (OGLE) űrtávcső kifejezetten ezen fénylő foltok megfigyelésére lett tervezve; több száz csillagot követnek vele nyomon a Tejútrendszerben.

Ez a 28 éves projekt áll szinte az összes magányos exobolygó felfedezése mögött, a mostani azonban a legkisebb mind közül. A legutóbbi mikrolencse-esemény csupán 42 percig tartott, mégis sikerült lencsevégre kapniuk ezt az egészen parányinak tűnő objektumot.

Csak a mi galaxisunkban több millió magányos exobolygó lehet, ezért a kutatók abban reménykednek, hogy az OGLE segítségével még több planétára bukkanhatnak, ezáltal jobban megérthetik az univerzumban betöltött szerepüket.

Végjátékos büntetővel bukta el a győzelmet a Manchester United az Old Traffordon

A Manchester United ismét saját magát hozta nehéz helyzetbe, most a Burnley ellen az Old Traffordon.

100 ember letartóztatásával végződött egy palesztin-párti tüntetés Bostonban

Mintegy 100 személyt vettek őrizetbe a hatóságok egy palesztinbarát tüntetésen egy bostoni egyetemen, miközben a gázai konfliktus elleni tiltakozások egyre intenzívebbé válnak az amerikai egyetemeken.