Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,73 Ft
Euró
388,82 Ft
Font
451,58 Ft
Bitcoin
62,386 $

Ősi csillagot fedeztek fel a Tejútrendszeren kívül, új távlatokat nyit az űrkutatásban

Minél idősebb egy csillag, annál több alkotóelemből áll, ám a megfigyelésük ritkaságszámba megy.

Fotó: illusztráció | unsplash
Világűr

Bense Róbert

Szerkesztő
TÉMÁK

Az ősrobbanás után született első csillagok már évmilliárdokkal ezelőtt kihunytak, így közülük nem maradtak még hírmondónak sem olyanok, melyek a világegyetem korai szakaszairól árulkodnának. Az úgynevezett második generációs csillagok szintén nagyon ritkák, mindössze százezerből egy ilyen.

A Nagy Magellán-felhőben nemrég felfedezett égitest azért is rendkívül érdekes felfedezés, mivel a kutatók számára bizonyítékokkal szolgál arról, hogy a csillagok kialakulásának körülményei nem mindenhol voltak egyformák az univerzumban. Soron kívül NAV-olaj féláron, hamarosan indul a nagy licit

Ezeknek az ősi csillagoknak a külső rétegei megőrzik a keletkezésük folyamatában nékülözhetetlen gázfelhőjük kémiai összetételét, melyből kiderült, hogy körülbelül háromnegyed részben hidrogénből és egynegyed részben héliumból álltak, a következő generációk pedig már új elemekből épültek.

Ez a körforgás az évmilliárdok során tovább folytatódott, egyre nehezebb elemek keletkeztek, míg végül az élethez elengedhetetlen összetevők – mint az oxigén is megjelentek. A űrkutatók az elemek mennyiségének mérésével tudják megbecsülni a csillag korát, a fiatalabb csillagokban ugyanis számos új összetevő megtalálható.

A chilei Magellán-teleszkóp segítségével immár tíz olyan csillagot azonosítottak, melyek nagyon régiek, a kutatócsoport pedig az Európai Űrügynökség Gaia űrteleszkópja által gyűjtött adatokban is az ősi csillagok nyomait keresi – írja a Live Science.

Vitézy elárulta, megkeresték-e azzal, hogy lépjen vissza Szentkirályi javára

Azt is elmondta, minek tudja be azt, hogy Szentkirályi a kampányában rendre támadja Karácsonyt, míg Vitézy nem kap ilyen támadást.