Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,49 Ft
Font
457,38 Ft
Bitcoin
64,566 $

Furcsa objektum jelent meg az egyik csillagkép kellős közepén

A Cassiopeia csillagképben minap egy újabb felvillanást észleltek az asztronómusok, amely feltehetően egy nóva-jelenséghez köthető.

Fotó: Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Astronomy tudományos magazin beszámolója szerint a csütörtökön Judzsi Nakamura japán amatőr csillagász által észlelt objektum valójában egy klasszikus nóva, amely akkor keletkezik, amikor egy fehér törpe anyagokat vonz magához a szomszédságában lévő csillagtól.

Nakamura felfedezését a Kiotói Egyetem kutatói az Okajama Obszervatórium segítségével megerősítették, mint ahogyan kiderítették azt is, hogy a szóban forgó nóva valóban egy új fenomén. Soron kívül Napos, gomolyfelhős péntek vár ránk, csak néhol fordulhat elő zápor

A Cassiopeia csillagkép közepében elhelyezkedő nóva a detektálást követő héten sokkal fényesebbé vált, március 19-re már elérte a 7,49-es magnitúdót, amely elég rikító ahhoz, hogy akár egy közönséges, kétcsövű távcsővel is meg lehessen figyelni akár otthonunkból.

Mindezek alapján tehát mi magunk is fellelhetjük az égbolton a nóvát – nézzünk északnyugat felé, majd keressük meg a W alakú Cassiopeiát, amely a Nagy Medve csillagképtől balra található.

Ha sikerült beazonosítanunk a Cassiopeiát, akkor máris rábukkanhatunk az újonnan kialakult nóvára, ezt viszont kizárólag derűs, felhőmentes éjszakán tehetjük meg, máskülönben a többi csillag elvakíthatja az objektum fényét.

Az alábbi fénykép alapján lesz érdemes megkezdenünk a nóva utáni kutakodást – feltéve, ha érzünk magunkban ambíciót a különleges égitest detektálására:

Fotó Alison Klesman

Teljesen földbe állt tavaly a lakáshitelezés Magyarországon, soha nem látott adatok érkeztek

A frissen nyilvánosságra került adatok alapján kijelenthető, hogy teljesen a földbe állt tavaly a lakáshitelezés, az állomány pedig kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült.