Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,859 $

Valósággá vált Elon Musk álma, a gondolatokkal irányított egérkurzor

A műtét után a páciens teljesen felépült, nem tudni mellékhatásokról.

Fotó: MTI/EPA/ANSA/Angelo Carconi
Orvostudomány

Koós Alexandra

Szerkesztő

Elon Musk, a biotech-startup alapító-tulajdonosa hétfőn bejelentette, hogy nagyjából egy hónappal a sikeres műtétet követően felépült a Neuralink első olyan önkéntes páciense, akinek az agyába a cég implantátumát ültették be – számolt be a hwsw.hu. A milliárdos ezt követően kiemelte:

A Neuralink rendszerei észlelik a páciens neuron-hálózatának működését, így az önkéntes jelentkező képes a gondolataival vezérelni egy számítógéphez csatlakoztatott egeret. „Úgy tűnik, hogy a beteg teljesen felépült, nem tudunk mellékhatásról. A páciens már képes pusztán gondolatokkal mozgatni a kurzort a képernyőn” – írta a Reuters az üzletember X-en közzétett bejegyzésére hivatkozva. Soron kívül Gyurcsány szerint Magyar többet árt az ellenzéki oldalon, mint a kormány oldalán

Mint ismert, a Neuralink tavaly szeptemberben kapott engedélyt az emberi pácienseken történő beültetésekre, melyeket robot végez. Az agy mozgásközpontjába ültetett agy-számítógép interfész chip (angolul brain-computer interface, azaz BCI) első körben azt tenné lehetővé, hogy a beültetés segítségével a páciensek a gondolatukkal tudjanak egérkurzort mozgatni vagy billentyűzet nélkül gépelni.

Ám Musknak nagy tervei vannak a céggel, korábbi nyilatkozata szerint az implantátumoktól az elhízás, az autizmus, a depresszió és a skizofrénia gyógyítását reméli. De még ha a BCI-eszköz biztonságosnak is bizonyul az emberi használatra, a szakértők szerint akkor is több mint egy évtizedbe telhet, amíg a Neuralink megkapja az engedélyt az implantátumok kereskedelmi használatára.

Emellett arról is beszámoltunk, hogy januárban hajtották végre az első emberkísérletet egy amerikai önkéntesen, amelynek kapcsán a milliárdos akkor azt mondta: „Az első eredmények ígéretes neurontüskéket vagy idegimpulzusokat mutattak”. Egyúttal elárulta, hogy a chip a „Telepátia” nevet kapja, amelyhez nagy reményeket fűz. A beavatkozás óta pedig többen is vállalkoztak már az implantátum beültetésére.

Akár 15 év börtönt is kaphat, aki azonos neműekkel kezd kapcsolatba Irakban

Az iraki parlament szombaton elfogadta a törvényt, amely a vallási értékek védelmére hivatkozva akár 15 év börtönbüntetést is kiszabhat az azonos neműek kapcsolataira.