Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,01 Ft
Euró
388,23 Ft
Font
450,62 Ft
Bitcoin
62,041 $

Egy kereskedelmi szervezet szerint nem folyik kényszermunka Kínában

A nemzetközi gyapotkereskedelemmel foglalkozó Better Cotton Initiative (BCI) Kínát vizsgáló ága pénteken bejelentette, nem találták jeleit annak, hogy Hszincsiangban kényszermunkával termelnék a gyapotot.

A Törökországban élő, muszlim vallású, nyugat-kínai ujgur kisebbség tagjai Vang Ji kínai külügyminiszter törökországi látogatása ellen tüntetnek Isztambulban 2021. március 25-én. A résztvevők az ujgurok függetlenségét jelképező kék-fehér zászlót lengetik, és Kína-ellenes szlogeneket skandálnak. Emberi jogi csoportok szerint az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen a kínai hatóságok az ujgurokat átnevelőtáborokban tartják fogva, ahol kényszermunkának és sterilizációnak vetik alá őket. A pekingi vezetés állítása szerint az ujgurokat valójában szakképző központokban képezik egyebek között a vallási szélsőségesség elleni harc céljából. MTI/EPA/Sedat Suna
Külföld

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Ezt azután tették, hogy több tengerentúli márkát is nyilvános kritika ért kínai közösségi oldalakon, amiért bejelentették, többé nem vásárolnak gyapotot az ujgurok által lakott területről, írja a Reuters. A BCI-nek tagja többek között a H&M, az Adidas és a Nike is. A szervezet közleménye kijelenti:

 „A BCI sanghaji képviselete újra megismétli, hogy a kínai projekt szigorúan betartja a BCI elveit. A hszincsiangi projektjeit többször is átvilágítottuk és sosem találtunk egyetlen olyan esetet, ahol akárkit kényszermunkára fogtak volna.” Soron kívül David Pressman két szóval kommentálta Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij beszélgetését

A héten kínai közösségi médiaoldalakon kampány indult a H&M ellen, amelyben egy tavalyi közleményüket osztják meg, ebben jelentették be, hogy nem vásárolnak fel több gyapotot Hszincsiangból. A kampány gyorsan átterjedt más márkákra is.

Emberi jogi szervezetek szerint Kína ujgur lakosait kényszermunkatáborokban dolgoztatják. Peking ezeket a vádakat tagadják, az ő verziójuk szerint ezek önkéntes átképzőközpontok. Több kínai applikációban eltűnt a kampány után a H&M kínálata.

Röpködtek a bírságok a vissza nem vitt ajánlóívek miatt

A Nemzeti Választási Bizottság több mint négy millió forint bírságot szabott ki a határidőre vissza nem vitt ajánlóívek miatt.