Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,79 Ft
Euró
392,94 Ft
Font
458,48 Ft
Bitcoin
63,951 $

Csillagok nélkül szabadon keringő Föld-szerű exobolygókat találtak

Meglepő módon ahelyett, hogy egy központi csillag körül keringenének, szabadon repkednek az univerzumban azok az exobolygók, amelyek egészen más képet festenek a világűrről.

PIxabay
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Asztronómusok bizonyos csillagok apró fényfluktuációinak detektálása során olyan bolygókra bukkantak, amelyek a Tejútrendszerben szinte maguktól lebegnek – az ehhez fogható égitestek jelenlétét korábban még egyszer sem sikerült bizonyítaniuk.

A Phys.org tudományos magazin beszámolója szerint a Kepler Űrteleszkóp segítségével több gravitációs mikrolencse-hatással kapcsolatos esemény kielemzésével találták meg a furcsa mozgású exobolygókat. Habár az űrtávcsövet nem erre a célra fejlesztették ki, a kutatók mégis meg tudták vizsgálni az univerzum rejtett szegletét egy új technikával. Soron kívül Halálra ítéltek egy iráni rappert, amiért részt vett egy 2022-es tüntetésen

A metódus rendkívüli precizitást igényelt, az égitestek körül lévő csillagok által kibocsátott jelek ugyanis nagyon gyengék, és mivel a Tejútrendszer centruma nagyon sűrű, ezért a háttérzajokat csak megfeszített munka árán lehet csitítani.

További célzott megfigyeléseket is terveznek elvégezni, ami korántsem lesz egyszerű feladat, viszont ha sikerrel járnának, azzal exoplanéták tucatját fedezhetnék fel, tovább bővítve azon égitestek körét, amelyeken potenciálisan kialakulhatott a Földhöz hasonló élet.

Lain McDonald, a kutatás vezetője elmondta, a csillagok fényerősségének változásával lehet azonosítani egy-egy planétát, máskülönben szinte lehetetlen észlelni őket az égbolton, ugyanis mindössze halvány foltként látszódnak, amelyek saját fényforrással nem rendelkeznek, így olyan az egész bolygókeresés, mintha tűre vadásznának egy hatalmas szénakazalban.