Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,56 Ft
Euró
394,14 Ft
Font
461,38 Ft
Bitcoin
70,528 $

Így nézne ki egy exobolygó mélyén bugyogó, izzó folyékonyfém-lávafolyam (videó)

Miközben még egyetlen alkalommal sem láthattunk kitörni egy fémvulkánt, kutatók laboratóriumi körülmények között leszimulálták, mire számíthatnánk egy esetleges űrbéli katasztrófa során.

Fotó: Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az úgynevezett ferrovulkanizmust még egyszer sem sikerült megfigyelniük a kutatóknak, ezért elhatározták, laborban megalkotják a folyamat tökéletes mását – olvasható a Nature tudományos folyóirat legújabb számában.

A North Caroline State Egyetem tudósai a lapban szerdán publikált tanulmányban különleges kísérleteik eredményeiről számoltak be, amelyekkel meg lehetne magyarázni, miként képződtek a fémtartalmú exobolygók és aszteroidák. Soron kívül Nagy tűz miatt kellett 50 embernek menekülnie egy budapesti társasházból

Habár elsőre azt hihetnénk, hogy a kisbolygókon lévő tűzhányók a Földön lévő kúp alakú hegyekhez hasonlatosan merednek az égbe, ez egyáltalán nincs így, ugyanis például a Psyche aszteroidához hasonló űrsziklákon szimpla kőzetfoltokból áradhat ki a láva a felszínre.

A fémlávafolyamok tesztelése során a geológusok rájöttek, hogy a magma tízszer gyorsabban folyt szét és oldódott fel a sekélyebb csatornákban, mint az átlagos kőzet, ezáltal nem tudott hegyekké formálódni.

Fontos megjegyezni, hogy a modell csupán egy hozzávetőleges becslés, a valóságban ennél eltérőbb és sokkal komplexebb procedúrák történhetnek az exobolygók felületén, ezért végső következtetéseket csak akkor vonhatnának le, ha közvetlenül ezen égitesteket vizsgálnák meg tüzetesebben.

Mivel azonban ezeket a Naprendszeren kívüli bolygókat kizárólag űrszondákkal lehetne górcső alá venni, távolságuk miatt pedig jelenlegi technológiai korlátaink miatt elérhetetlenek, ezért jó alapot szolgáltatnak a kísérletek arra, hogy megismerjük a szóban forgó kietlen tájakat.