Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
354,93 Ft
Euró
385,46 Ft
Font
451,09 Ft
Bitcoin
69,695 $

20 év után elhagyták a szimbolikus jelentőségű Bagram légibázist az amerikai katonák

Csaknem két évtized után az Egyesült Államok katonasága elhagyta az afganisztáni Bagram légibázist, amely a szeptember 11-i terrortámadások után az al-Kaida és a tálibok elleni háború epicentrumává vált – közölte két amerikai tisztviselő.

...svg content...Fotó: Unsplash/Clay Banks
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Csaknem két évtized után az Egyesült Államok katonasága elhagyta az afganisztáni Bagram légibázist, amely a szeptember 11-i terrortámadások után az al-Kaida és a tálibok elleni háború epicentrumává vált – közölte két amerikai tisztviselő. 

Az AP hírügynökség beszámolója névtelenséget kérő forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a Bagram városának közelében lévő légibázist átadták az afgán nemzetvédelmi és biztonsági erőknek. Az egyik, neve elhallgatását kérő tisztviselő – aki társával együtt azért burkolózik névtelenségbe, mert nincsenek felhatalmazva arra, hogy a sajtóval információkat osszanak meg – elmondta, hogy Austin S Miller tábornok, az amerikai hadsereg afganisztáni parancsnoka továbbra is fel van készülve arra, hogy ha szükséges, megvédje az USA erőit. Soron kívül Érdemes figyelni, több banknál is jelentősen megemelkedtek az éves díjak

A Bagram légibázis körülbelül 50 kilométerre északra fekszik Afganisztán fővárosától, Kabultól, és a legforgalmasabb időszakban több mint 100 ezer amerikai katona tartózkodott a területén. A Reuters hírügynökség egy afgán tisztviselőre hivatkozva azt írja, hogy a légibázist szombaton, ünnepélyes keretek között hivatalosan is átadják az ország kormányzásának. 

Joe Biden amerikai elnök ígéretet tett arra, hogy az Egyesült Államok hadseregének Afganisztánban állomásozó katonái legkésőbb szeptember 11-ig elhagyják a délázsiai országot. Bár Donald Trump korábbi elnök tavaly arról állapodott meg afgán fegyveresekkel, hogy az amerikai csapatok május 1-ig távoznak az ország területéről, Biden ezt a határidőt a szimbolikus jelentőségű szeptemberi időpontra tolta ki, az Al Jazeera szerint pedig a Bagram bázis elhagyása most egyértelmű jelzés arra nézve, hogy hónapokkal azelőtt hazatérhet a hadsereg Afganisztánból.

Arról, hogy az Egyesült Államok utolsó katonája mikor távozik Afganisztánból, biztonsági aggályokra és a kabuli Hamid Karzai nemzetközi repülőtér védelmére hivatkozva nem voltak hajlandóak elárulni semmit a döntéshozók. A Hamid Karzai repülőtér védelmét jelenleg török és amerikai katonák látják el. 

Az Egyesült Államok és a NATO csapatainak fokozatos távozásával a tálib harcosok az ország számos részén előrébb nyomultak, fennhatóságuk alá vonva több körzetet és elnyomva a kimerült afgán biztonsági erőket. Aggasztó fejlemény, hogy a kormány “újjáélesztette” a brutális erőszakról ismert fegyveres csoportokat az afgán biztonsági erők támogatására.

A héten megrendezett. végső sajtótájékoztatón Miller tábornok arra figyelmeztetett, hogy a folyamatos erőszak miatt megnőtt a polgárháború kirobbanásának kockázata Afganisztánban, ennek pedig az egész világot aggasztania kellene. Joe Biden múlt hónapban közölte afgán kollégájával, Ashraf Ghani elnökkel, hogy az “afgánoknak el kell dönteniük, mit akarnak, el kell dönteniük, mi lesz a sorsuk.” Ghani elmondta, hogy az ő feladata most az, hogy kezelje az amerikai kivonulás következményeit.

A bagrami légibázist a Szovjetunió építette az 1950-es években, és amikor megszállta az országot a kormány támogatásának érdekében 1979-ben, fő bázisává tette. A szovjet erők egy évtizeden keresztül az Egyesült Államok által támogatott mudzshidokkal, vagy Ronald Reagan akkori amerikai elnök szavajárása szerint szabadságharcosokkal álltak harcban. 

Amikor az USA és a NATO 2001-ben megörökölte a légibázist, romokban találták. A Bagram egy rakéták és lövedékek szaggatta épületegyüttes volt, nagyrészt használhatatlan állapotban. A hatalmas bázis ma két kifutóval, három nagy hangárral, egy irányítótoronnyal, egy 50 ágyas kórházzal, három műtővel, modern fogászattal és az afgánok által rettegett börtönnel rendelkezik. 

Földméretű bolygót fedeztek fel, amely akár százmilliárd évig is létezhet

De van egy apró bökkenő, ugyanis a csillaga nem volt túl kegyes hozzá.

Fontos újítás lendíthet nagyot a magyar egészségügy helyzetén

A kormány júliustól teljeskörűen bevezeti az új betegút-menedzselő rendszert, amely lehetővé teszi a páciensek számára, hogy maguk jelölhessék ki az orvosi vizsgálatok időpontját.