Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,25 Ft
Euró
385,32 Ft
Font
449,19 Ft
Bitcoin
65,704 $

A Vatikánban 3 cella van, benne egy fogoly – most mégis rengetegen állnak bíróság elé

A Vatikán ilyen tekintetben maga a rejtély, ugyanis csak három börtöncellájuk van, most mégis rengetegen állnak bíróság elé.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Vatikán igazságszolgáltatási rendszere évek óta egyformán korlátozott és enyhén szólva is homályos, ráadásul az egyház hajlamos volt a lelki bűnbánatot hangsúlyozni a büntetés-végrehajtással szemben. A városállamnak mindössze három börtöncellája van, bírósága pedig ritkán tart büntetőpereket. És még ha van is egy nagy horderejű ítélet – mint Capella 2018-ban, akit gyermekpornográfia birtoklásáért és terjesztéséért öt évre ítéltek –, keveset tudni arról, hogy mi következik ezután.

Capella nappali „munkaszabadság-programját”, amelyről korábban nem számoltak be, a Washington Post megfigyelte, és ügyvédje is megerősítette, aki szerint a fizetetlen irodai munka a „rehabilitációját” célozta. Ügyvédje szerint ez egy teljesen normális büntetés-végrehajtási helyzet, állítása szerint ugyanis nem áll fenn „a lázadás veszélye”. Soron kívül Donáth Annát sokkolták a Robert Fico elleni merényletről megjelent kommentek

De a Vatikán, amelyet régóta bíráltak azért, hogy sajátjait védi, hirtelen olyan gyakorisággal folytat tárgyalásokat, amire nem volt példa a közel egy évszázada, amióta független városállamként létrejött. Az első szexuális visszaélési per a múlt héten ért véget, felmentve két papot – a döntés ellen fellebbezni fognak.

De épp most kezdődik egy sokkal nagyobb szabású ügy, amely 10 ember, köztük Angelo Becciu bíboros lehetséges pénzügyi bűncselekményeit vizsgálja, akik részt vettek egy londoni luxusingatlanba történő vatikáni megaberuházásban. Az ebben az ügyben eljáró ügyvédek azzal érvelnek, hogy a vatikáni ügyészek súlyosan túllőttek a célon, miközben eljárási szabálysértéseket követtek el. A per valószínűleg hónapokig, ha nem tovább fog húzódni.

De már maga a per és más perek létezése is olyan szélesebb körű – részben külső nyomásra végrehajtott – változásokról árulkodik, amelyek megnövelték a bűnvádi eljárás lehetőségét a városállamon belül. A Vatikánt arra kényszerítették, hogy csatlakozzon több nemzetközi egyezményhez, és az euró bevezetése óta szigorúbb pénzügyi szabályokat alkalmazzon, többek között a pénzmosás ellen.

Ferenc pápa egy sor rendeletet is kiadott az átláthatóságról és a közbeszerzések kezeléséről, kiterjesztve a Vatikán hatáskörét büntetőügyekben, miközben feloldott bizonyos elévülési intézkedéseket. Hónapokkal pápasága kezdete után Ferenc elrendelte, hogy még a külföldön állomásozó szentszéki diplomaták is bíróság elé állhatnak a városállam bíróságain – ez a döntés vezetett végül Capella, egy pap-diplomata peréhez, aki nem sokkal a vádemelése előtt Washingtonban szolgált.

Maga a fogda a városállam 110 hektáros területének egy sarkában, a turistaforgalomtól távol, a Vatikán rendőrségéhez és biztonsági erőihez tartozó laktanya egyik szárnyában van elrejtve. Ügyvédek és a területet látott emberek szerint minden cellának saját WC-je van, valamint egy mozdíthatatlan vaságy és egy falhoz rögzített asztal. Az ablakok rácsosak, de az üvegek kinyithatók – többen megjegyezték, hogy az étel kifejezetten jó volt.

A létesítményt börtönként, előzetes letartóztatásra és elítéltek börtöneként is lehet használni. A Vatikánnak lehetősége van arra, hogy bűnözőket Olaszországba szállítson; sőt, a Vatikán területén elkövetett egyik legnagyobb visszhangot kiváltó bűncselekmény, a II. János Pál elleni 1981-es merényletkísérlet után a merénylő olasz börtönben töltötte büntetését.

Putyin és Biden is megszólalt a Fico elleni merénylet után, aki magánál volt

Joe Biden amerikai elnök és Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szinte egyszerre reagált a Robert Fico elnök elleni merényletre.

Már a következő szezontól kezdve kiirthatják a VAR-t a Premier League-ből

A Premier League klubjai a következő hónapban tartandó éves közgyűlésükön szavaznak majd arról a javaslatról, hogy a következő szezontól kezdve megszüntessék-e a videóbíró (VAR) rendszert.