Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,61 Ft
Euró
391,78 Ft
Font
457,76 Ft
Bitcoin
62,593 $

Új miniholdat fedeztek fel, ami hamarosan Föld körüli pályára állhat

Egy rejtélyes objektum tart a világűrből a bolygónk felé, és bár nem jelent közvetlen veszélyt, valószínűleg elkezdhet majd keringeni a Föld körül.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy rejtélyes objektum tart a világűrből a bolygónk felé, és bár nem jelent közvetlen veszélyt, valószínűleg elkezdhet majd keringeni a Föld körül.

Ha valóban megtörténik ez a jelenség, akkor a 2020 SO névre keresztelt égitest lehet a harmadik minihold, ami valamennyi időt a Földünk közelében tölthet – számolt be róla a ScienceAlert tudományos lap. Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

Mint ahogyan a többi két objektum, a 2020 SO is hivatalosan az aszteroidák csoportjához tartozik, azonban akár valami más is lehet – mégpedig egy emberi készítésű űrszemét, ami hosszú idő után ismét pályára állhat bolygónk körül.

Kutatók úgy gondolják, nagy esély van arra, hogy az 1966-os befuccsolt Surveyor–2 holdra szálló űrszonda által elhagyott Centaur egységről van szó. A tárgy méretei teljesen egybeesnek a Centaur rakétáéval, a sebessége szintén lassabb, mint az egy aszteroidától elvárható lenne.

Alice Gorman, a Flinders Egyetem űrarcheológusa a következőképpen nyilatkozott az ügy kapcsán:

„A gyorsasága alapján egy nagyobb tárgy közelít felénk. Azt látom, hogy eléggé lassan mozog, ami tükrözi a kezdősebességét, ami arra utalhat, hogy nem egy űrszikláról beszélünk.”

Az elmúlt évtizedekben az univerzumban kinn hagyott űrszemetek nyomon követése rendkívül körülményes feladat, ezért egyáltalán nem lenne meglepő, ha tényleg az elveszett Centaurt fedezték volna fel ismét.

Bármi is legyen ez a minihold, sokáig nem fog Föld körüli pályán maradni. A jelenlegi előrejelzések alapján 2021 májusáig tartózkodhat bolygónk gravitációs terének fogságában, ezután ismét a világegyetem ismeretlenjében folytathatja útját.