Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,89 Ft
Euró
392,92 Ft
Font
458,73 Ft
Bitcoin
64,533 $

Tudtad? Gyorsabban öregszik az asztronauták szíve a világűrben

Miközben az űrügynökségek világszerte azon dolgoznak, hogy még ebben az évszázadban telepeket hozzanak létre a Marson és a Holdon, egy fontos tényező sokszor háttérbe szorul – ez pedig nem más, mint az űrhajósok egészsége.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Miközben az űrügynökségek világszerte azon dolgoznak, hogy még ebben az évszázadban telepeket hozzanak létre a Marson és a Holdon, egy fontos tényező sokszor háttérbe szorul – ez pedig nem más, mint az űrhajósok egészsége.

Hiába érte el az emberiség az elmúlt évtizedekben azt, hogy rendszeresen kozmonautákat bocsájtanak ki különböző űrhivatalok az univerzumba, továbbra sem vagyunk teljesen tisztában azzal, milyen változásokat okozhat egy ember szervezetében a súlytalanság állapota és a világűrben uralkodó körülmények. Soron kívül Halálra ítéltek egy iráni rappert, amiért részt vett egy 2022-es tüntetésen

Az npj Microgravity tudományos folyóiratban nemrég közzétett tanulmány szerint minden jel arra utal, hogy a szív sokkal lassabban és gyengébben fejlődik a világegyetemben, mint a Földön. Mivel gravitáció nélkül a test gyakorlatilag minimális fizikai megterhelésnek van kitéve, a szív elszokik a napi szintű stressztől, és a jövőben sokkal kevésbé fogja tolerálni az edzéseket és a mozgást.

Az olasz Politecnico di Torino kutatói által elkészített modellek alapján azok az űrhajósok, akik hosszú időt töltenek a súlytalanság állapotában, ugyanolyan kardiológiai látlelettel jöhetnek vissza a Földre, mint amilyet az egész életük során mozgásszegény életmódot folytató embereknél tapasztalhatnak az orvosok.

Mindez eléggé meglepő felfedezésként értékelhető – elég csak belegondolnunk azokba az előzetes, rendkívül megterhelő és fizikai szempontból fárasztó tesztekbe, amiket egy asztronautának a végső űrmisszió előtt el kell végeznie.

Stefania Scarsoglio űrmérnök a sajtóközleményben elmondta,

„A jelenlegi eredményeink hasznosak lehetnek a jövőbeni hosszú távú űrutak tervezéséhez, hiszen megérthetjük az űrhajósok egészségi állapotát, így kialakíthatunk egy rendszert, amivel részleges gravitációt idézhetünk elő az űrhajók fedélzetén.”

Szerencsére két pozitív oldala is van az egészen különös felfedezéseknek. Az egyik, hogy az asztronautáknak nem szabad megfeledkezniük a világűrben sem a napi rendszerességgel elvégzett edzésekről, ezáltal elkerülhetik szívük romlását; a másik pedig, hogy az űrhajósok vért pumpáló létfontosságú szervét az orvosok a jövőben nagyobb figyelemmel vizsgálhatják, megelőzvén a súlyosabb szövődményeket.