Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,012 $

Lehetséges, hogy az mRNS-vakcinák hozzák meg az áttörést a rák elleni harcban

A világ első mRNS-vakcinái – a Pfizer/BioNTech és a Moderna koronavírus elleni vakcinái – rekordidő alatt jutottak el a laboratóriumból a sikeres klinikai vizsgálatokon és a hatósági engedélyezésen át, egyenesen az emberek karjaiba.

Fotó: Unsplash/National Cancer Institute
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A súlyos betegségekkel szembeni védelem magas hatékonysága, a klinikai vizsgálatok során tapasztalt biztonságosság és a vakcinák megtervezésének gyorsasága át fogja alakítani a vakcinák fejlesztésének módját a jövőben. Miután a kutatók létrehozták az mRNS-gyártási technológiát, potenciálisan bármilyen célpont ellen képesek mRNS-t gyártani, melyek előállításához nincs szükség élő sejtekre, így könnyebben elkészíthetőek, mint egyes más vakcinák. Így az mRNS-vakcinákat potenciálisan számos más betegség megelőzésére is lehetne használni, nem csak a koronavírus ellen.

De mi az az mRNS? Soron kívül Videón a jelenet, ahogy megrángatják a Magyar Kétfarkú Kutya Párt aktivistáját

A hírvivő ribonukleinsav (röviden mRNS) egyfajta genetikai anyag, amely megmondja a szervezetnek, hogyan készítsen fehérjéket. A SARS-CoV-2, a koronavírust okozó vírus elleni két mRNS-vakcina ennek az mRNS-nek a töredékét juttatja a sejtekbe. Miután bejutott, a szervezet az mRNS-ben található utasításokat használja fel a SARS-CoV-2 tüskés fehérjék előállítására. Így amikor újra találkozik a vírus tüskefehérjéivel, a szervezet immunrendszere már előre tudja, hogyan kezelje azt.

A koronavírus után tehát mely mRNS-vakcinákon dolgoznak a kutatók legközelebb? Íme három, amelyekről érdemes tudni.

Influenza elleni vakcina

Jelenleg minden évben el kell készítenünk az influenza elleni vakcina új változatát, hogy megvédjen bennünket azoktól a törzsektől, amelyek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint az influenzaszezonban keringenek majd. Ez egy folyamatos versenyfutás az idővel, hogy valós időben nyomon követhessük, miként fejlődik a vírus és hogyan terjed.

A Moderna már a szezonális influenza elleni mRNS-vakcina felé fordítja figyelmét. Ez a WHO előrejelzése szerint a vírus négy szezonális törzsét célozná meg. A Szent Grál azonban egy univerzális influenza elleni vakcina: ez a vírus minden törzse ellen védelmet nyújtana (nem csak a WHO által előre jelzettek ellen), és így nem kellene minden évben frissíteni. Ugyanazok a kutatók, akik az mRNS-vakcinák úttörői voltak, egy univerzális influenza elleni vakcinán is dolgoznak.

A kutatók az influenza genomjának hatalmas adatmennyiségét használták fel arra, hogy megtalálják a vírus „leginkább konzervált” struktúráinak mRNS-kódját. Ez az az mRNS, amely a legkevésbé valószínű, hogy mutálódik, és a vírusfehérjékben szerkezeti vagy funkcionális változásokat eredményez. Ezután mRNS-keveréket állítottak elő négy különböző vírusfehérje kifejezésére. Ezek között volt egy az influenzavírus külső, szárszerű szerkezetén, kettő a felszínen, egy pedig a vírusrészecske belsejében elrejtve.

Az egereken végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy ez a kísérleti vakcina figyelemre méltóan hatásos az influenza különböző és a vírus nehezen megcélozható törzseivel szemben. Ez tehát egy erős esélyes az univerzális influenza elleni vakcina számára írja Damien Purcell virológus professzor, a The Peter Doherty Intézet munkatársa.

Malária elleni vakcina

A malária a Plasmodium falciparum elnevezésű egysejtű parazitával való fertőzéssel keletkezik, amelyet szúnyogcsípéskor adnak át, és jelenleg nincs ellene vakcina. A GSK gyógyszeripari vállalattal együttműködő amerikai kutatók azonban szabadalmat nyújtottak be egy malária elleni mRNS-vakcinára: a vakcinában lévő mRNS egy PMIF nevű parazita-fehérjéjét kódolja. Azzal, hogy megtanítjuk a szervezetünket, hogy ezt a fehérjét célozza meg, a cél az, hogy az immunrendszert a parazita kiirtására tanítsuk, épp úgy, mint a koronavírus esetében.

A kísérleti vakcinával kapcsolatban ígéretes eredmények születtek az egereken végzett laboratóriumi vizsgálatok során, és az Egyesült Királyságban már tervezik a korai fázisban lévő humán kísérleteket is. Ez a malária mRNS-vakcina az önerősítő mRNS-vakcina tökéletes példája. Ez azt jelenti, hogy nagyon kis mennyiségű mRNS-t kell előállítani, csomagolni és bejuttatni, mivel az mRNS több másolatot készít magából, amint a sejtjeinkbe kerül. Ez az mRNS-vakcinák következő generációja az eddig látott koronavírus elleni „standard” mRNS-vakcinák után.

Rák elleni vakcinák

Már vannak olyan vakcináink, amelyek megakadályozzák a rákot okozó vírusokkal való megfertőződést: például a hepatitis B vakcina megelőzi a májrák egyes típusait, a humán papillomavírus (HPV) vakcina pedig a méhnyakrákot. Az mRNS-vakcinák rugalmassága azonban lehetővé teszi, hogy szélesebb körben gondolkodjunk a nem vírusok által okozott rákos megbetegedések kezelésében is. Egyes daganattípusok olyan antigénekkel vagy fehérjékkel rendelkeznek, amelyek a normális sejtekben nem találhatók meg. Ha immunrendszerünket meg tudnánk tanítani arra, hogy felismerje ezeket a daganathoz kapcsolódó antigéneket, akkor immunsejtjeink elpusztíthatnák a rákot.

A rák elleni vakcinák ezen antigének specifikus kombinációira irányulhatnak, a BioNTech pedig épp egy ilyen mRNS-vakcinát fejleszt, amely ígéretesnek tűnik az előrehaladott melanomában szenvedők számára. A CureVac a tüdőrák egy bizonyos típusára fejlesztett ki egy oltóanyagot, és a korai klinikai vizsgálatok eredményei már meg is vannak. Aztán ott van a személyre szabott rákellenes mRNS-vakcinák ígérete: ha meg tudnánk tervezni egy személyre szabott, az egyes betegek daganatára specifikus vakcinát, akkor az immunrendszerüket úgy tudnánk kiképezni, hogy a saját, egyedi rákjuk ellen küzdjön.

Végjátékos büntetővel bukta el a győzelmet a Manchester United az Old Traffordon

A Manchester United ismét saját magát hozta nehéz helyzetbe, most a Burnley ellen az Old Traffordon.