Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,56 Ft
Euró
391,96 Ft
Font
457,87 Ft
Bitcoin
64,080 $

Mesterséges intelligencia segíthet a melanóma korai felismerésében

Ahogy melegszik az idő és növekszik a napsütéses órák száma, érdemes fokozott figyelmet fordítani bőrünk védelmére, amelyben az Emdee Skin alkalmazás is segítséget nyújthat.

Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód

Koós Alexandra

Szerkesztő

A május az egész világon a melanóma elleni küzdelem hónapja, ezáltal érdemes szót ejteni arról, hogy a bőrrák egyik veszélyes fajtájáról van szó, amely könnyen gyógyítható, ha időben diagnosztizálják és kezelik. Emellett fontos kiemelni, hogy hazánkban az elmúlt 15 évben megduplázódott a melanómás megbetegedések száma.

Ahogy melegszik az idő és növekszik a napsütéses órák száma, érdemes fokozott figyelmet fordítani bőrünk védelmére, amelyben segítséget nyújthat az ELTE és a Semmelweis Egyetem kutatóinak közreműködésével kifejlesztett, mesterséges intelligenciát használó Emdee Skin applikáció – írta az Origo.

Az alkalmazás ingyenesen letölthető a Google Play áruházból, használata során pedig a felhasználó saját bőrelváltozását lefotózva és beküldve kérhet diagnózist, hiszen az app 16 féle bőrelváltozást (melanóma, szemölcs, anyajegy) képes felismerni, osztályozni, és az eredmények alapján javaslatot tenni, hogy szükséges-e dermatológus szakemberhez fordulni.

Az alkalmazás nemcsak a pácienseknek, de a bőrgyógyászoknak is segítséget jelent, a korai diagnosztikával ugyanis számos súlyos eset és a vele járó műtét is elkerülhetővé válik. Egyúttal tény, hogy 2020-as megjelenése óta az Emdee Skin több mint 21 ezer beküldött fotót elemzett, amelyek közül 866 melanómát és 1092 basaliomát azonosított.

Bár a mesterséges intelligencia gyakran már az orvosoknál is jobb eredményeket produkál a diagnosztikában, ennek ellenére fontos megjegyezni, hogy az eredmények még mindig nem 100%-os pontosságúak: a fenti adatokból a fals pozitív eseteket levonva az alkalmazás 810 valós melanómát és 916 valós basaliómát azonosított.

Bristolból Rómába szállítottak egy újszülöttet életmentő műtétre, Giorgia Meloni járt közben az ügyben

Az olasz miniszterelnök személyesen járt közben az újszülött ügyében, hogy mihamarabb Rómába érjen.

Az Android 15 és a mesterséges intelligencia köré épül a Google fejlesztői konferenciája

A május 14-16. között megrendezésre kerülő Google I/O fejlesztői konferencián jelentős frissítéseket mutat be a vállalat, köztük az Android 15-öt és az abban helyet kapó mesterséges intelligencia képességeket is.