Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,91 Ft
Euró
388,63 Ft
Font
452,80 Ft
Bitcoin
63,702 $

Észak-Korea: rakétakísérletre készülnek a covid-járvány kitörése ellenére is

Egy amerikai tisztviselő szerint a rakéta tesztelésére Joe Biden első hivatalos dél-koreai útja előtt kerülhet sor.

Fotó: Jun Szuk Jol újonnan beiktatott dél-koreai elnök átveszi Joe Biden amerikai elnök levelét Douglas Emhofftól, Kamala Harris amerikai alelnök férjétől a szöuli elnöki palotában 2022. május 10-én. MTI/EPA/Pool/Getty Images/Csung Szung Dzsun
Ázsia

Koós Alexandra

Szerkesztő

Észak-Koreában több mint 1,7 millió lázas megbetegedést jelentettek néhány nap alatt, jelenleg pedig a covid-járvány megfékezésével küzdenek, ám nagyon is úgy tűnik, hogy egy interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) tesztelésére készülnek.

Egy amerikai tisztviselő szerint már ezen a héten, csütörtökön vagy pénteken sor kerülhet a kísérletre, eközben Joe Biden az első hivatalos dél-koreai útjára készül, aki várhatóan pénteken érkezik meg a helyszínre, mielőtt Japánba látogatna. Soron kívül Kunhalmi Ágnes szerint nem teljesen értelmezhető, amit Magyar Péter csinál

Egy fegyverteszt azonban beárnyékolhatja az amerikai elnök tevékenységét, amelynek fókuszában a Kínával kapcsolatos kereskedelmi és más regionális kérdések állnak, emellett aláhúzhatja, hogy a denuklearizációs tárgyalásokon nem történt előrelépés.

Ennek kapcsán a szöuli védelmi minisztérium szóvivője azt mondta, hogy a dél-koreai és az amerikai hírszerző hatóságok figyelemmel kísérik az ilyen tevékenységeket, valamint szorosan egyeztetnek, a hadsereg pedig szilárd készenléti állapotot tart fenn.

Mindez azonban Phenjan számára is nehézséget okozhat abban, hogy nemzetközi támogatásban részesüljenek a koronavírus-járvány elleni küzdelemben – számolt be a CNA.

Biden a dél-koreai elnökkel, Jun Szuk Jollel találkozik, aki ígéretet tett arra, hogy keményebben lép fel az észak-koreai „provokációkkal” szemben, emellett várhatóan nagyobb biztosítékokat kér majd az amerikai elnöktől, hogy az Egyesült Államok megerősíti az északiakkal szembeni „kiterjesztett elrettentő erejét”.

Amerikai tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy Észak a látogatás idején nukleáris fegyvert is tesztelhet, a külügyminisztérium pedig kedden bejelentette, miszerint nem számítanak arra, hogy a járvány kitörése késleltetné a 2017 óta szüneteltetett nukleáris kísérletek újraindítását, ugyanis az országot már nem köti moratórium erre vonatkozóan.

Műholdfelvételek alapján egy észak-koreai nukleáris telepen ismét folynak a munkálatok, illetve egy atomreaktor építését is újraindították, ám egyes elemzők szerint Dél-Koreának és az Egyesült Államoknak a fegyvertesztek ellenére is támogatást kellene nyújtania az országnak a koronavírus elleni küzdelemben.

Észak-Korea néhány nappal a járvány kitörése után repülőgépet küldött Kínába, hogy orvosi ellátmányt vegyen fel, Phenjan azonban még nem válaszolt a dél-koreai segélyfelajánlásokra, Washington pedig megerősítette, hogy tervei között szerepel az ország támogatása, azonban jelenleg nem tervezik vakcinák eljuttatását.