Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,01 Ft
Euró
390,22 Ft
Font
456,44 Ft
Bitcoin
58,250 $

Érdekes információk derültek ki a Bennu aszteroidáról

A NASA OSIRIS-REx szondája eddig nem látott felvételeket készített a hatalmas űrszikla felületéről.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA OSIRIS-REx szondája eddig nem látott felvételeket készített a hatalmas űrszikla felületéről.

Az amerikai űrügynökség a misszió során a lehető legtöbb fényképet szeretné elkészíteni, emellett idén októberben landolhat a Bennu felszínén, ahol 60 grammnyi kőzetmintát gyűjthetnek be, majd azokat 2023-ra visszaszállítják a Földre, ahol a geológusok tüzetesebben megvizsgálhatják az óriási aszteroidát, mellyel közelebb kerülhetnek akár a Naprendszerünk keletkezésének megfejtéséhez. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

A vizsgálatok során egészen különös jelenségre lettek figyelmesek, ugyanis a Bennun uralkodó hőmérséklet-ingadozások nyomán a felszínen található kövek egyszerűen megrepedeztek.

Ezt a folyamatot szakmai nyelven termikus törésnek hívják – a Napból származó sugarak napközben kitágítják a kőzeteket, melyek éjjelre lehűlnek és ezáltal berepednek. A procedúra természetesen állandóan megismétlődik, melynek következtében ezek a repedések tovább mélyülnek.

Amíg a bolygókon a termikus törés az atmoszféra jelenléte miatt csak korlátozott módon zajlik, addig az aszteroidák nincsenek megvédve a káros sugárzásoktól. A Bennun reggel és délután akár 127 Celsius-fokig emelkedhet a hőmérséklet, éjszaka viszont -73 Celsius fokig süllyedhet.

Az OSIRIS-REx már csupán 75 méter magasságban köröz az űrszikla felett, így minden eddiginél részletesebb fényképeket tudott szolgáltatni a csillagászoknak – még az 1 centiméter átmérőjű apró törmelékeket is meg tudta örökíteni.

Az asztronómusok a felvételeket elemezve a töréseken kívül úgynevezett gyapjúzsákokat is felfedeztek, melyek az exfoliáció során keletkeznek – ezek a lapos kőzethéjak és -pikkelyek egymás utáni leválásának tömeges mállásakor jönnek létre.

Jamie Molaro, a tucsoni Planetary Science Institute professzora és a Bennuval kapcsolatos kutatások vezetője megerősítette, hogy a légkörrel nem rendelkező objektumoknál az előbb említett két folyamat rendkívül gyakori:

„Ez a kirakós egy része, amellyel következtethetünk arra, milyen lehetett az aszteroida eredeti felszíne több millió évvel ezelőtt.”

A repedések nagyságából meg lehet állapítani, nagyjából milyen hőmérsékleti viszonyok lehettek a Bennun, amely a Napunkról is sok mindent elárulhat.

A projekt tudósa és a NASA Goddard Space Flight Center szakembere, Jason Dworkin elmondta,

„Még nem tudjuk, milyen intenzitással repedezhetnek meg a kőzetek a Bennu felületén, viszont végre lehetőségünk nyílik arra, hogy szinte testközelből vizsgálhassuk az eseményeket. A laboratóriumi kísérletek, melyeket a mintákon végezhetünk majd el, még több információval szolgálhat a jövőbeni kutatásainkhoz.”

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/meteorbecsapodast-rogzitettek-eloben-az-egyesult-allamokban/

Kikapott a PSG a Dortmundtól a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén

A PSG egy nagyon erős Dortmund ellen játszott a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén.

Adatvédelmi botrányba keveredhet az egyik legismertebb légitársaság

Vizsgálatot indított az ausztrál Qantas légitársaság egy lehetséges adatvédelmi probléma miatt, amely során nyilvánossá válhattak egyes utasok személyes adatai.