Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,780 $

Ellentámadásba lendült Kína a hszincsiangi kényszermunka-narratíva ellen

Kína kiterjesztette szankcióit és több nyilatkozatban is támadta a H&M-et, illetve az Egyesült Államokat, mondván, azok kitalálták az ujgurok kényszermunkájáról szóló történeteket.

Isztambul, 2021. március 25. A Törökországban élő, muszlim vallású, nyugat-kínai ujgur kisebbség tagjai Vang Ji kínai külügyminiszter törökországi látogatása ellen tüntetnek Isztambulban 2021. március 25-én. A résztvevők az ujgurok függetlenségét jelképező kék-fehér zászlót lengetik, és Kína-ellenes szlogeneket skandálnak. Emberi jogi csoportok szerint az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen a kínai hatóságok az ujgurokat átnevelőtáborokban tartják fogva, ahol kényszermunkának és sterilizációnak vetik alá őket. A pekingi vezetés állítása szerint az ujgurokat valójában szakképző központokban képezik egyebek között a vallási szélsőségesség elleni harc céljából. MTI/EPA/Sedat Suna
Külföld

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Kínai tisztviselők hétfőn kikeltek a H&M és más külföldi márkák ellen, mondván, nem kellene a hszincsiangi ujgurok kényszermunkájának vádjai közepette „elhamarkodottan a politikába lépniük.” Múlt héten több nyugati márkát is bojkotthullámok ráztak meg Kínában, amiért nem hajlandóak a területről pamutot vásárolni.

Hszincsiang kormányának szóvivője, Hszu Kujhsziang szerint „egy cégnek nem kellene gazdasági tevékenységét politizálni. Egy ilyen elhamarkodott döntéssel beszállni a szankciókba, nem értelmes dolog. Mintha felemeltek volna egy követ, hogy a saját lábukra ejtsék” – idézi a Reuters. Soron kívül Budán nyílik meg hamarosan az ország legnagyobb Aldi üzlete

A kínai közösségi médiában elkezdett terjedni a H&M tavalyi közleménye, amely a hszincsiangi pamut vásárlásának lezárásáról szól, azzal indokolva, hogy nem tudják hitelesen ellenőrizni, hogy azt nem kényszermunkával termelték-e. A bejegyzés futótűzként terjedt és nagy felhördülést keltett az országban.

A kínai bojkotthullám közepette Nagy-Britannia, Kanada, az EU és az Egyesült Államok is szankciókat vetettek ki Kínára a Hszincsiangban feltételezett emberi jogi visszaélések miatt, az Egyesült Államok odáig ment, hogy népirtással vádolta Pekinget.

Hszu és egy másik szóvivő ezt – ahogy Kína mindig is tette – tagadták: „Teljesen elvesztették a józan eszüket, hisztérikusan nyúlnak a szankciók eszköze után. Azért találták ki ezt a népirtás dolgot, hogy destabilizálják Kínát.”

Mindeközben a kínai közösségi médiában rengeteg hivatalos poszt jelent meg, mely a hszincsiangi munkakörülményeket védi és a nyugati divatmárkák bojkottjára hív fel, illetve az Egyesült Államok történetének a rabszolgasággal kapcsolatos időszakát mutatja be.

Kína külügyi szóvivője, Hua Csunjing Twitteren is roppant aktív, tucatnyi posztban védte hazája textiliparát és állította szembe azt az Egyesült Államok muszlimokat célzó törvényeivel, írja a Washington Post. Egy ausztrál szakértő, Deborah Mayersen szerint elsősorban az otthoni propagandaháborút igyekeznek megnyerni.

Mindeközben Kína saját szankcióit kiterjesztette egyes kutatókra is, például a Newcastlei Egyetem néprajzkutatójára, Joanne Smith Finleyre és az Egyesült Államokban tevékenykedő, az ujgurok ügyében egyik legtöbbet idézett Adrian Zenzre is.

Megtalálhatták az amerikai és ausztrál szörfösök holttesteit Mexikóban

Nagy valószínűség szerint a holttestek azok a személyek személyazonosságait rejtik, akik nemrég tűntek el.

Videón Haaland mesternégyese a Manchester City meccséről

Haaland nagy napon van túl, ugyanis mesternégyest szerzett a Manchester City legutóbb mérkőzésén, amivel válaszoltak az Arsenal üzenetére.

Vasárnap délután ismét pályára léphet Szoboszlai a Liverpoolban

Miután az elmúlt időszakban Szoboszlai Dominik nem egyszer a kispadról állt be, nem lehet tudni, hogy Klopp a nagy rangadó idején milyen formában számít rá.