Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,84 Ft
Euró
387,72 Ft
Font
450,63 Ft
Bitcoin
61,317 $

Csillagászok véletlenül felfedezték az eddig észlelt legnagyobb galaxist

Asztronómusok egy gigantikus méretű, több mint 16 millió fényévnyi kiterjedésű rádiógalaxisra bukkantak az univerzum mélyén.

Twenty20
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az újonnan, pusztán véletlen útján felfedezett, a görög mitológia egyik óriása után Alcyoneusnak elkeresztelt galaxis a világegyetem rejtett zugában, nagyjából 3 milliárd fényévre található a Földtől – derült ki az Astronomy & Astrophysics című folyóiratban megjelent tanulmányból.

Csillagászok rádióteleszkópok Low-Frequency Array (LOFAR) hálózatának adatait felhasználva két hatalmas plazmanyalábra lettek figyelmesek, amelyek egy szupermasszív fekete lyukból származtak, és egyenként 16 millió fényév hosszúnak bizonyultak, ezáltal alátámasztást nyert, hogy a valaha detektált legnagyobb galaktikus eredetű struktúráról volt szó. Soron kívül Csak pár felhő zavarhatja meg a hétfői verőfényes napsütést

A LOFAR révén olyan plazmákat észleltek, amelyeket az Alcyoneus galaxis központjában található fekete lyuk sűrű füstfelhő formájában lövellt ki az univerzumba. Amikor az anyagot beszippantja egy rádiógalaxis fekete lyuka, akkor minden esetben plazma keletkezik, ami tartalmazza az új csillagok létrejöttéhez szükséges komponenseket – ez történt az ominózus objektumnál is.

Azért csak most sikerült beazonosítanunk a galaxis extrém hosszúságát, mert most láthattuk először élő képeken, hiszen a füstfelhők miatt éveken keresztül elhalványult előttünk a kilátás” – írták tanulmányukban a kutatók.

Az Alcyoneus révén csillagászok betekintést nyerhetnek a világűr kialakulásába és szerkezetébe – konkrétan úgy gondolják, hogy egy ilyen hatalmas galaxis detektálása újabb nyomokat tárhat fel a kozmikus hálók rejtélyes természetéről, amelyekről eddig azt feltételezték, különböző szálak és csomópontok hálózatával kötődnek össze.