Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,56 Ft
Euró
391,96 Ft
Font
457,87 Ft
Bitcoin
64,080 $

Az exobolygók színe megmutatja, lakható-e az égitest

Kutatók azt állítják, hogy az emberi léthez nélkülözhetetlen körülmények a Naprendszeren kívül lévő planétákon is megtalálhatóak, ezeket pedig egy új módszer segítségével határozhatják meg.

Cool

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az amerikai Cornell Egyetem csillagászai egy korszakalkotó megoldással rukkoltak elő, amellyel könnyen kideríthető, alkalmas-e egy exobolygó arra, hogy esetlegesen túléljen rajta az ember. A Királyi Csillagászati Társaság havilapjában, a Monthly Noticesben megjelent tanulmányban a tudósok az égitestek felszínének színét és a róluk visszaverődő fényt vizsgálták.

„Megnéztük, milyen mértékben térnek el egymástól a különböző naprendszerekben található bolygók felületén lévő élhető zónák. A planéták felszínéről visszaverődő fény jelentő szerepet játszik nemcsak az éghajlat, hanem a Föld-szerű objektumok azonosítása szempontjából is.” Soron kívül Nukleáris együttműködés jöhet létre Magyarország és Kína között

mondta Jack Madden, a publikáció társszerzője.

A kutatás során a csillagászok a Naphoz hasonló csillagokat és a Földdel majdnem azonos bolygókat vizsgáltak. Végül egy olyan algoritmust alkottak meg, amellyel a planétáról és a csillagról érkező fények alapján ki lehet számítani az adott égitest klimatikus viszonyait.

Például ha egy bolygó sziklás és rajta a fekete bazalt a domináns, akkor több fényt képes elnyelni és magasabb rajta a hőmérséklet. Ha viszont egy homokos felületű, felhőkkel tarkított égitestről beszélünk, akkor sokkal több fényt tükrözhet vissza, a felszíne pedig hűvösebb lesz.

Jack Madden asztronómus a kutatás eredményeit a mindennapjaink egyszerű analógiájával magyarázta:

„Úgy kell felfogni, mint amikor egy sötét pólót veszünk fel egy forró nyári napon. Sokkal jobban felmelegszünk, mert a fekete ruha nem ver vissza semennyi fényt sem. Alacsony az albedója és hőt vesz fel. Ha világos színű felsőt választunk, például a fehéret, akkor az albedó magasabb lesz, az összes fényt visszaveri és hidegebben tart minket.”

A másik társszerző, Lisa Kaltenegger szerint a csillagok és bolygók esetében valóban minden ugyanúgy történik, mint a ruhánkkal:

„A csillag és a planéta alapszínétől függően a bolygó színéből következtethetünk a csillagból származó energia egy részére. Az exobolygó felszínén uralkodó klímát a rajta lévő felhők mennyisége és a csillag színe is jelentősen befolyásolja.”

Az új módszer megkönnyítheti a lehetséges élhető exoplanétákra irányuló kutatásokat. Az asztronómusoknak már csak egy olyan óriási űrtávcsőre kell hagyatkozniuk, amellyel nagy részletességgel kémlelhetik az univerzumunk egén lévő égitesteket – ilyen lesz például a James Webb űrteleszkóp, melyet a NASA előreláthatólag 2021 márciusában tervez Föld körüli pályára állítani.

Közben érdekes sugárzásokat észleltek, melyek a Tejútrendszerből érkeztek:

https://liner.hu/galaxisunk-kozeperol-szarmazo-jeleket-fogtak-a-csillagaszok/