Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
356,02 Ft
Euró
385,47 Ft
Font
448,58 Ft
Bitcoin
61,983 $

Az elmúlt évtizedben minden negyedik napon megöltek egy újságírót

Sok esetben az újságírói szakma sem veszélytelen, különösen Latin-Amerikában, ahol már sok újságírót öltek meg az évek során.

Külföld

A T-800-as

Szerkesztő

Sok esetben az újságírói szakma sem veszélytelen, különösen Latin-Amerikában, ahol már sok újságírót öltek meg az évek során.

Az Al Jazeera beszámolója szerint Latin-Amerikában és a Karib-térségben különösen sok gyilkosság történt az elmúlt időszakban. Az UNESCO beszámolója szerint ez egy 2019-es adat szerint a gyilkosságok 40%-át teszi ki. Soron kívül Szentkirályi szerint Karácsony miatt már a levegő is rosszabb Budapesten

Mexikó jelentette a legtöbb halálesetet 2019-ben, ahol legkevesebb 12 olyan ember vesztette életét, aki közvetlen a halála előtt a médiának dolgozott. Tavaly 57 újságírót és médiában dolgozót öltek meg világszerte.

2020 első 9 hónapjában 39 újságírót öltek meg, köztük 3 női újságíróval. A jelentésből az is kiderült, hogy ez az elmúlt évtized legalacsonyabb halálos adatait jelenti. Ez annak is köszönhető, hogy javítottak az újságírók biztonságát szolgáló mechanizmusokon.

2018-ban például 99 újságírót öltek meg világszerte. Az UNESCO által közzétett dokumentum alapján 2019-ben a legtöbb támadás (23 gyilkosság) Latin-Amerikában és a Karib-térségben törétnt, ami globális szinten az összes gyilkosság 40%-át teszi ki.

15 gyilkosságot rögzítettek Ázsiában, valamint a csendes-óceáni térségben, ami a halálesetek 26%-a. Ez a világon a második legmagasabb szám. Az arab régió a harmadik helyen áll, mely a feljegyzett gyilkosságok 18%-áért felel. Összesen 10 embert öltek meg ebben a régióban.

Robbanás és lövöldözés egy afganisztáni egyetem campusán: videó is készült a támadásrólFontos 

A legkevesebb ilyen haláleset Közép- és Kelet-Európában történt. A háború sújtotta Afganisztánban 2018-ban regisztrálták a legtöbb gyilkosságot, összesen 16-ot. Sok esetben az igazmondásnak túl nagy ára van, ami emberéleteket követel.

Emiatt az UNESCO főigazgatója, Audrey Azoulay azt mondta, hogy az államoknak kötelességük megvédeniük az újságírókat, addig a bíróságnak gyorsnak és hatékonynak kell lenniük, amikor az ügyekről van szó, biztosítván azt, hogy az elkövetett bűncselekmények elkövetői felelősségre vonhatóak legyenek.