Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,64 Ft
Euró
391,84 Ft
Font
458,01 Ft
Bitcoin
62,850 $

Akkor is be kell oltatnunk magunkat, ha egyszer már elkaptuk a koronavírust?

A Pfizer és a Moderna vakcináinak egyre szélesebb körű disztribúciója közben felmerülhet sokunkban a kérdés, vajon akkor is érdemes élni az oltóanyagok nyújtotta lehetőségekkel, ha egyszer már átestünk a fertőzésen?

Miskolc, 2021. január 7. Nagy-Billa Enikő Beáta ápolónő koronavírus elleni oltást ad be Kopasz Zoltán karjába a miskolci Őszi Napsugár Idősotthonban 2021. január 7-én. MTI/Vajda János
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Pfizer és a Moderna vakcináinak egyre szélesebb körű disztribúciója közben felmerülhet sokunkban a kérdés, vajon akkor is érdemes élni az oltóanyagok nyújtotta lehetőségekkel, ha egyszer már átestünk a fertőzésen?

A tudósok egyelőre még nem biztosak abban, milyen hosszan tarthat ki a vakcinák által biztosított immunitás a COVID-19 kórokozójával szemben. A jó hír, hogy a természetes immunitás alapvetően legalább néhány hónapig egészen biztosan megmaradhat a szervezetben. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

Az egyik decemberben 12 ezer angliai egészségügyi dolgozón elvégzett esettanulmány szerint még azoknak a szervezetében is termelődtek az antitestek, akik egyszer már elkapták a koronavírust. Mindez azt jelenti, hogy az immunrendszer folyamatosan végzi a dolgát, így az oltás csak erősíthet rajta.

Ugyanebben a tanulmányban 1 400 antitest-pozitív, tünetmentes személyt vizsgáltak, és kiderítették, hogy a meglévő ellenanyagok jelenléte mellett az újrafertőződés kockázata minimális volt – számolt be róla a ZME Science tudományos magazin.

A tudósok jó ötletnek tartják a fertőzésen egyszer már átesett egyének beoltását, hiszen az immunrendszer kaphat egy újabb pozitív löketet a vakcinának köszönhetően, így nemcsak a jelenlegi pandémiáért felelős Sars-CoV-2 vírussal, hanem más, légúti megbetegedéseket és megfázásos tüneteket okozó koronavírusokkal szemben is jelentős védelem alakulhat ki.

Általánosságban elmondható, hogy minél súlyosabb tüneteket éltünk át, egy esetleges második fertőzés esetén annyira gyengébb szimptómákra számíthatunk. Ezt is érdemes figyelembe vennünk, hiszen ha például pozitív koronavírustesztet produkáltunk, de semmi bajunk nem volt, akkor másodjára súlyosbodhat a helyzetünk, viszont a védőoltással elejét vehetjük a kellemetlenségeknek.

A Pfizer vakcináinak tesztelése során néhány önkéntes szervezetében semlegesítő antitesteket találtak a kísérletek megkezdése előtt, és rájöttek, hogy náluk ugyanannyira hatásosnak bizonyult az oltás, mint a többieknél.

Mindkét jelenleg rendelkezésre álló vakcina 95 százalékos hatékonysági mutatóval bír, a teszteléseket a forgalomba hozatal előtt több tízezer önkéntesen végezték el világszerte több országban. Ezen ellenőrzések alkalmával kiderült, hogy a vakcina azon kívül, hogy megvédte a résztvevőket a koronavírus támadásától, a betegségen egyszer már átesett személyek részére is védelmet nyújtott az újrafertőződéssel szemben.