Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
356,88 Ft
Euró
386,26 Ft
Font
449,03 Ft
Bitcoin
61,759 $

Veszélyeztetheti a jövőbeli emberi űrmissziókat a sötét anyag

Hatalmas mértekkel rendelkezik a Tejútrendszer, és elképzelhetetlen mennyiségű sötét anyagot rejt magában, ami kihatással lehet a csillagközi térben közlekedő űrszerkezetekre is.

Twenty20
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Edward Belbruno és James Green tudóspáros legutóbbi tanulmányából kiderült, a galaxisunkban lévő sötét anyag összesített ereje elég jelentős ahhoz, hogy befolyásolja az űrhajók mozgását; elmondásuk szerint a Pioneer és New Horizons űrszondák is érintettek lehetnek.

Amikor egy aszteroida, üstökös vagy akár egy űrhajó a Nap körül kering, központi csillagunk gravitációja az elsődleges erő a mozgásukban. A Plútón túl az egész Naprendszer számít fő gravitációs tényezőnek, még a bolygórendszer peremén található ősi kőzetfelhőben, a Kuiper-övben is. Soron kívül Magyar Péter: „azt követelem, hogy először köztelevíziós vita legyen”

Green és Belbruno bebizonyították, hogy a Tejútrendszer gyakorlatilag kumulatív gravitációs erővel rendelkezik, meglepő módon azonban a túlnyomó többségét a galaxis korongja és úgynevezett csillaghalója generálja, és bár bennük meglehetősen kicsi a sötét anyag össztömege, halmozottan összeadódhatnak, hosszú távon pedig jelentősen módosíthatják az űreszközök mozgási pályáját.

A közönséges anyag a világegyetem teljes energiájának 5 százalékát teszi ki, míg sötét anyag esetében 25 százalékról beszélhetünk.

A Tejútrendszerben a sötét anyagot a galaxis forgási körmozgásának megfigyelésével mérik, mégpedig a galaktikus középpont körül. A sugárirányú távolsághoz viszonyított sebességének nyomon követése során a közelmúltban kimutatták, hogy a galaxis forgási sebessége kiegyenlítődik, ahogy távolodunk a centrumtól.

Ez az oka annak, hogy még a középponttól rendkívül messze repülő űreszközökre is hatással lesz a galaxisunkban lévő sötét anyag gravitációs ereje – csakúgy, mint minden más objektumra, függetlenül a radiális távolságtól.