Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
356,14 Ft
Euró
385,68 Ft
Font
448,70 Ft
Bitcoin
61,963 $

A két legdrágább brit ingatlant is offshore-cégen keresztül vásárolták meg, rengeteg adót elkerültek vele

A közelmúltban nyilvánosságra hozott Pandora-papírokból több szürke ügylet is kiderült, amelyek közül az egyik a katari uralkodócsaládhoz köthető.

...svg content...Fotó: Flickr/Steve Cadman
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Az ICIJ által vezetett tényfeltárás szerint ugyanis a katari uralkodók Nagy-Britannia két legdrágább ingatlanát vásárolták meg offshore-vállalatokon keresztül, amellyel 18.5 millió fonttal sikerült megkárosítani a brit adóhatóságot.

A dokumentumokból kiderült, hogy a Közép-Londonban található ingatlanokat 120 millió font értékben vásárolták meg, valamint átalakították volna őket egy 17 hálószobás „szuperpalotává”. A katari kormány nem válaszolt ezzel kapcsolatban a BBC megkeresésére, viszont nincs arra utaló jel, hogy illegális tevékenység gyanúja merült volna fel.

A szóban forgó ingatlanokat egyébként a Crown Estate tulajdonában van, amely az Államkincstár alá tartozó szervezet, ami a királynő hatalmas ingatlanbirodalmát kezeli. Az ezekből befolyó összeg papíron a brit költségvetésbe kerül, ezért is problémás az ügylet.

A tényfeltárás szerint Sheikha Mozah bint Nasszer, az akkori katari emír felesége még 2013-ban vásárolta meg a világ legdrágább környékén az 1 Cornwall Terrace nevű ingatlant mintegy 80 millió font értékben, majd később a 2-3 Cornwall Terrace-t 40 millió font értékben.

A vásárlásokat követően a katari uralkodócsalád 2015-ben megpróbálta átalakítani úgy a két ingatlant, hogy egyetlen „szuperpalotát” hozzanak létre, amelyben 17 hálószoba, 14 társalgó, egy mozi, egy bár és egy úszómedence is lett volna. Ezt először a Westminster Tanács elutasította, másodjára viszont, 2020-ban látszólag elfogadták az ötletet.

A Pandora-papírok kereteiben kiszivárgott dokumentumok tanulsága szerint viszont a katariak offshore-cégeken keresztül vásárolták meg a szóban forgó ingatlanokat, amelyeknek köszönhetően 18.5 millió font adót sikerült elkerülni. Az 1 Cornwall Terrace házszámú ingatlan például egy Golden Satalite nevű offshore cégen keresztül vásárolták meg.

Az értékes ingatlan így egy fantomcég kezébe került, amelynek részvényeit szimplán megvásárolta a katari uralkodócsalád, ezzel pedig mint vagyontárgy, az ő tulajdonukba került. Hasonló ügyletet hajtottak végre a 2-3 Cornwall Terrace házszám alatt lévő ingatlannal, amelyek ezáltal a katari emírhez kerültek.

A brit adóhatóságok egyébként jól ismerik ezt a módszert, még ha nehéz is őket lekövetni. Alapvetően a fantomcégeken keresztül történő ingatlanvásárlásokat adóelkerülésre szokták használni, mint ahogyan azt a katariak is tették.

Szentkirályi azt mondja, Gyurcsány szándékosan hagyja piszokban Budapest utcáit

Szentkirályi Alexandra továbbra is azon a véleményen van, hogy Gyurcsány Ferenc Budapest főpolgármestere, és nem Karácsony Gergely.