Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,96 Ft
Euró
392,60 Ft
Font
457,77 Ft
Bitcoin
64,541 $

Megdöntötték az internetsebesség világrekordját

A valaha elért leggyorsabb letöltési sebesség akkora, hogy a teljes Netflix könyvtárát mindössze egyetlen másodperc alatt lehúzhatnánk a számítógépünkre.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A valaha elért leggyorsabb letöltési sebesség akkora, hogy a teljes Netflix könyvtárát mindössze egyetlen másodperc alatt lehúzhatnánk a számítógépünkre.

Brit és japán mérnökök egy vadonatúj eljárást dolgoztak ki, amelynek segítségével az optikai kábelekben lévő fénysugarakat úgy módosították, hogy sokkal nagyobb sávszélességet tudtak belőlük kicsikarni. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A 178 terabit per másodperces (Tb/s) sebesség szinte felfoghatatlan – még azoknál a 10 Gb/s-os interneteknél is 17,8 ezerszer gyorsabb, amelyeket Japán, USA és Új-Zéland egyes régióiban használnak, de még a NASA ESnetje is eltörpül mellette a maga 400 Gb/s-ával.

Az egyéb kísérleti eszközöket is lekörözi – a pár hónapja bemutatott ausztrál fotonikus chip 44 Tb/s-os sebességét és a japánok 150 Tb/s-os eddigi rekordját is könnyűszerrel döntötte meg.

„Habár a jelenlegi felhőszolgáltató összeköttetések képesek 35 Tb/s-es adattranszportálásra, egy sokkal hatékonyabb infrastruktúrát akarunk kidolgozni, amivel az optikai internet sávszélességét 178 Tb/s-ra növelhetjük.”

mondta Lidia Galdino, a tanulmány vezető kutatója.

Ahhoz, hogy el tudják egyáltalán érni ezt az eszméletlen gyorsaságot, a University College London mérnökei az Xterával és a KDDI Research-csel együttműködve kifejlesztettek egy új technológiát, amivel még több információt tudnak kifacsarni a már létező optikai megoldásokból.

A jelenlegi sávszélességeket 4,5 THz-ig lehet tolni, az új eljárással azonban egészen 9 THz-re bővíthetik ezt, de nem tartják elképzelhetetlennek azt sem, hogy a 16,8 THz-es álomhatárt is elérhetik vele.

Ahhoz, hogy kisajtolhassák az optikai kábelek maximális erejét, új geometriai formázáshoz (GS) szabott konstellációt alkottak meg. Lényegében egy olyan jelkombináció mintáiról van szó, amelyek fázisban, fényerősségben és a hullámhosszok polarizációjában váltakoznak, az információkat ezáltal besűríthetik a fénybe anélkül, hogy egymás hullámhosszát megzavarnák.

Két eltérő erősítő-technológia egyesítésével végül egy hibrid rendszert alakítottak ki, amivel a valaha volt legnagyobb sávszélességet tudták létrehozni. A mindennapi életben is könnyedén alkalmazhatnák ezt a módszert, mivel az egész világon egyre több helyre fektették le az optikai kábeleket, csupán a megvalósításhoz kellene kiépíteni a megfelelő infrastruktúrát.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/mikrochipekkel-ellenorizhetik-a-daganatos-betegsegek-korlefolyasat/