Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,98 Ft
Euró
392,20 Ft
Font
458,13 Ft
Bitcoin
63,370 $

Mégsem ördögtől való a közösségimédia- és okostelefonhasználat?

Egy tanulmány szerint a naponta maximum két órát telefonozó fiatalok körében csökkent a stressz, a depresszióra és a függőségekre való hajlam is.

Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód

Koós Alexandra

Szerkesztő

Minden bizonnyal sok családnál gondot okoz az, ha a fiatalok túl sokat lógnak a közösségi média oldalakon, illetve megállás nélkül nyomkodják a mobiljaikat. Mindemellett számos kutatás bizonyította, hogy az okostelefonok olyan függőséget okozhatnak, mint a cigaretta vagy éppen az alkohol, illetve a mentális egészségre is káros hatást gyakorolhatnak.

Ezáltal érthető, ha a szülők igyekeznek valamelyest szabályozni azt, hogy gyermekük mennyit telefonozik. Ám mint kiderült, nem minden esetben káros a fiatalok számára a közösségimédia- és okostelefon-használat, legalábbis erre a megállapításra jutott egy friss kutatás. A PLOS ONE folyóiratban megjelent új tanulmányban kiemelik: Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

Az okostelefont használó tinédzserek számára előnyös lehet, ha időt töltenek eszközeiken, de csak bizonyos mértékig. Ugyanis azoknál a serdülőknél, akik napi 1-2 órát használják a telefonjukat, 27%-kal, de akár 47%-kal is alacsonyabb lehet a depresszió, az öngyilkossági gondolatok, az alvási problémák, a stressz és az alkoholfüggőség kockázata azokhoz képest, akik egyáltalán nem használtak telefont.

A fentebb felsorolt előnyök némelyike pedig még az enyhén megnövekedett használat mellett is megmaradt, az eszközeiket 2-4 órát nyomkodó fiatalok esetében nem sokkal rosszabb százalékos arányok voltak megfigyelhetők. A négyórányi közösségi képernyőn töltött időn túl azonban egyre növekvő negatív hatások jelentkeztek.

A kutatás eredményei rávilágítottak, hogy ha a telefonhasználat eléri a napi 4-6 órát vagy többet, a tinédzserek nagyobb valószínűséggel küzdenek rossz mentális egészséggel, jelentős stresszel, elhízással, depresszióval és öngyilkos gondolatokkal. Az Index megjegyzi, ezen megállapítások a koreai Hanyang Egyetem kutatóinak elemzéséből származnak, amely mintegy 50 ezer koreai fiatal válaszain alapul, akik 2017 és 2020 között két kérdőívre válaszoltak a témában.

Amennyiben úgy érzi, segítségre van szüksége, hívja a 116-123, vagy a 06 80 820 111-es ingyenes számot, ahol a krízishelyzetben lévőket segítők nyújthatnak támogatást önnek.