Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
354,56 Ft
Euró
385,10 Ft
Font
450,68 Ft
Bitcoin
69,685 $

A közepes szintet sem éri majd el az idei körtetermés mennyisége

Javában tart a körteszezon, az ősz egyik kedvenc gyümölcsét egészen október végéig szedik a hazai ültetvényeken.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

Magyarországon közel 2000 hektáron termelnek körtét, köztük számos tájfajtát. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint az idén a tavalyi aszályos évnél jobb, de a közepes szintet el nem érő termésre számítanak a gazdák – írta meg az economx.hu a két szervezet közös közleményére hivatkozva.

Megjegyezték, az egyik legváltozatosabb színű gyümölcsünk a körte (amely a zöldtől a sárgán, valamint a barnán át a pirosig terjed). Ma több mint 4000 fajtát ismerünk a világon, hazánkban is számos fajtát termesztenek, amelyek között van nyári, őszi és téli körte is. Emellett tény, a körte termesztése nem egyszerű feladat, környezeti igényeit csak hazánk bizonyos területein tudjuk kielégíteni. Soron kívül Érdemes figyelni, több banknál is jelentősen megemelkedtek az éves díjak

Az államilag elismert hazai fajták köztermesztésben is szerepelnek, de a környezeti igényük miatt egy-egy tájra jellemző termesztésük. Így például

  • a Csengőkörte, a Gyöngykörte a Dél-Alföldre jellemző,
  • a Fehérvári körtét és a Köcsög körtét Dél- és Közép-Dunántúlon termesztik,
  • a Kétszertermő körte, a Tüskéskörte és a Sózó körte a Nyugat-Dunántúlra jellemző,
  • a Maróti téli a Dunakanyar fajtája.

A termőterület az elmúlt években folyamatosan csökken

Kifejtették, a megfelelő légköri páratartalom fenntartása nélkülözhetetlen, főként az árutermesztésre alkalmas őszi és a téli körtefajták termesztésekor. Éppen ezért az ország nyugat-dunántúli része (Somogy, Vas és Zala vármegyék) alkalmasak a körte termesztésére, nem véletlenül ezeken a területeken alakultak ki az üzemi körteültetvények.

A közleményben arra is kitértek, hazánkban 1865 hektáron foglalkoznak körtetermesztéssel a gazdálkodók: Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében található a legtöbb ültetvény, mintegy 505 hektárra tehető a termőterület nagysága, míg Borsod-Abaúj-Zemplénben 412 hektárra, Heves vármegyében 198 hektárra, Zalában pedig 165 hektárra. A termőterület sajnos az elmúlt években folyamatosan csökken.

Mint kiderült, az éves átlagtermés mintegy 20-25 ezer tonnára tehető, amely nagyrészt kielégíti a hazai fogyasztási igényt, az import választékbővítési céllal érkezik az áruházakba, évente mintegy 5000-6000 tonna mennyiségben. Az idei évre vonatkozóan már látni lehet, hogy az előző évinél nagyobb hozamokban bízhatnak a gazdák, a termés mennyisége azonban a közepes szintet így sem éri majd el. Ennek okaiként a dél-dunántúli termőtájakat ért áprilisi fagykárt, valamint az ültetvények öregedését, kondícióvesztését említették.

Földméretű bolygót fedeztek fel, amely akár százmilliárd évig is létezhet

De van egy apró bökkenő, ugyanis a csillaga nem volt túl kegyes hozzá.

Fontos újítás lendíthet nagyot a magyar egészségügy helyzetén

A kormány júliustól teljeskörűen bevezeti az új betegút-menedzselő rendszert, amely lehetővé teszi a páciensek számára, hogy maguk jelölhessék ki az orvosi vizsgálatok időpontját.