Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,44 Ft
Euró
392,13 Ft
Font
457,26 Ft
Bitcoin
64,628 $

Komoly veszélyeket jelentenek az eldobott maszkok a vadvilágra

Miközben a koronavírus-járvány következtében az emberiség kizárólag a saját egészségére figyel, addig a környezetszennyezés egy új változatát ismerhettük meg, mégpedig a maszkok felhalmozódását a tengerekben és az óceánokban.

Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Miközben a koronavírus-járvány következtében az emberiség kizárólag a saját egészségére figyel, addig a környezetszennyezés egy új változatát ismerhettük meg, mégpedig a maszkok felhalmozódását a tengerekben és az óceánokban.

Miután március végén világszerte bevezették a maszkviseléssel kapcsolatos óvintézkedéseket, a környezetvédők az egyszer használatos sebészi arcvédőket már megtalálták a tengerpartokon, eldugott barlangokban, de még a madarak fészkeiben is. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Az állatvédő PETA egyik tagja, Ashley Fruno elmondta, a szájmaszkok egy jó ideig a természetben maradhatnak, ezzel veszélyeztetve élőlények sokaságát – adta hírül a TRT World portál.

A maláj fővárosban, Kuala Lumpurban az eldobott maszkokon található szíjakat rágcsálták a környéken élő ritka majomfélék, amelynek következtében akár meg is fulladhatnak, Nagy-Britanniában pedig egy sirály kaptak nemrég lencsevégre, ahogyan próbál megszabadulni a lábára tekeredett arcvédőtől.

A legnagyobb problémát mégsem a ruhaszövetből készült maszkok, hanem a műanyag alternatíváik, illetve a latexkesztyűk és a különféle olcsóbb, egyáltalán nem környezetbarát anyagokból előállított védőfelszerelések jelentik.

Az OceansAsia környezetvédő csoport által készített elemzésből kiderült, hogy tavaly összesen 1,5 milliárd szájmaszk került az óceánokba, ami 6,2 ezer tonnányi plusz hulladékkal egyenlő. Ekkora terheltség mellett óriási a kockázata annak, hogy a tengerekben lévő élővilág szenvedi meg az emberiség által okozott károkat.

Brazíliában egy halott pingvin gyomrában találtak arcmaszkot, Miaminál pedig egy elpusztult gömbhalat sodort a partra az óceán, melynek bélrendszerében szintén védőfelszerelések maradványaira bukkantak. A francia Mer Popre akciócsoport tagjai még szeptemberben egy maszkkal körülfont halott tarisznyarákot azonosítottak a Földközi-tenger egyik gyönyörű, homokos strandján.

A maszkok és kesztyűk azért veszélyesek, mert a bennük található részecskék könnyen apróbb darabkákra bomlanak, amelyek ezután bekerülhetnek az ökoszisztémába és a táplálékláncba, megmérgezve és megölve ezzel élőlények tömkelegét.

A környezetvédők azt szeretnék elérni, hogy a maszkok eldobásakor minden esetben távolítsák el a gumiszíjat, valamint azt is jó megoldásnak tartanák, ha inkább mosható védőfelszereléseket alkalmaznának az egyszer használatosak helyett.