Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,49 Ft
Font
457,38 Ft
Bitcoin
64,566 $

Kijev nem igazán értékelte Kissinger béketárgyalásra való felhívását

Henry Kissinger, veterán amerikai diplomata kijelentette, „Oroszország minden erőszakra való hajlama ellenére döntő mértékben hozzájárult a globális egyensúlyhoz”.

Fotó: MTI/EPA/Thomas Peter
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Al Jazeera jelentése szerint az ukrán kormány „az agresszor megnyugtatásaként” utasította el Henry Kissinger felhívását, miszerint itt az ideje, hogy diplomáciai úton jusson megállapodásra a háború lezárása érdekében Oroszország és Ukrajna. Kissinger korábban amerikai külügyminiszter volt, még Richard Nixon, majd Gerald Ford amerikai elnök idején, s a Szovjetunióval szembeni hidegháborús puha politika kidolgozója.

A diplomata nemrég a Spectator magazinban megjelent véleménycikkében tett több javaslatot, ugyanakkor azt is kijelentette, hogy korábban több alkalommal is kifejezte támogatását a szövetségesek erőfeszítései kapcsán, hogy meghiúsítsák Oroszország ukrajnai agresszióját. Soron kívül Teljesen földbe állt tavaly a lakáshitelezés Magyarországon, soha nem látott adatok érkeztek

Úgy folytatta, ennek ellenére közeleg az idő, hogy „a már megvalósult stratégiai változásokra építsünk, s azokat egy új struktúrába integráljuk a tárgyalásos úton történő béke elérése felé”. Hangsúlyozta, noha „egyesek számára a háború által impotensé tett Oroszország a legkedvezőbb eredmény”, ő ezzel nem ért egyet.

„Minden erőszakra való hajlama ellenére Oroszország több mint fél évezreden át járult hozzá döntő mértékben a globális egyensúlyhoz és erőviszonyokhoz. Történelmi szerepét nem szabad lealacsonyítani. Oroszország katonai kudarcai nem szüntették meg globális nukleáris hatókörét, mely lehetővé teszi számára, hogy Ukrajnában eszkalációval fenyegetőzzön”

– tette hozzá a Kijevet felháborító kijelentését.

Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök tanácsadója Kissinger kijelentéseire reagálva kijelentette, az amerikai diplomata „még mindig nem ért semmit… sem ennek a háborúnak a természetét, sem pedig a világrendre gyakorolt hatását”. Podoljak egy kicsit élesebb hangnemben folytatva úgy fogalmazott:

„A recept, melyet az ex-külügyminiszter követel, de fél kimondani hangosan, egyszerű: megbékíteni az agresszort Ukrajna egyes területeinek feláldozásával, és a többi kelet-európai állam elleni meg nem támadás garanciáival. Az egyszerű megoldások minden támogatójának emlékeznie kell a nyilvánvalóra: bármilyen megállapodás az ördöggel – egy rossz béke az ukrán területek rovására – Putyin győzelmét jelenti, és egy sikerrecept az autokraták számára globálisan.”