Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
62,898 $

Elképesztő összegek repkednek, ennyibe kerülhet az Ida hurrikán okozta károkat megtéríteni

Heves esőzésekkel csapott le az Ida hurrikán az Egyesült Államok északkeleti államaira, amelynek következtében már legalább 64 ember vesztette életét.

Leszakított tetõszerkezet mellett mennek autók Houmában 2021. augusztus 31-én, miután az Ida hurrikán végigsöpört Louisiana államon. A forgószél okozta természeti csapás miatt Joe Biden amerikai elnök katasztrófa sújtotta állammá nyilvánította Louisianát. MTI/AP/Steve Helber
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A New York Post beszámolója szerint a biztosítótársaságok a hét elején már 40 milliárd dolláros kárral számoltak, amely forintba átszámítva közel 12 ezer milliárd forint, vagyis Magyarország éves GDP-jén mintegy 20 százaléka.

Ekkor még csak a Louisiana-Alabama-Mississippi hármas kárait vették alapul, még csak ezt követően szabadult igazán a pokol New Yorkban és New Jerseyben, ahol a villámáradások és tornádók is pusztítottak. Soron kívül Orbán Viktor szerint Karácsony majdnem megakadályozta az érkezését

A takarítási munkálatok folyamatosan zajlanak, a károk fokát egyelőre ezért is nehéz felmérni hajszálpontosan. Steve Bowen, az Aon katasztrófaügyi vezetője a Yale Climate Connections megkeresésére kifejtette:

„Még hosszú idő lesz pontosan felmérni, mekkora károkat keletkeztek a tulajdonokban, az infrastruktúrában, a járművekben és egyéb létesítményekben. Már az Ida déli pusztítása is milliárdos károkat hozott, az északkeleti áradások azonban még egy pár nullát ehhez hozzácsaphatnak”

Már az beszédes, hogy a szövetségi Nemzeti Áradásbiztosítási Program becslései szerint mindössze három centiméternyi árvíz is 25 ezer dolláros kárt okozhat egyetlen lakóépületben. Itt pedig több száz vagy akár több ezer megsemmisült lakóházról van szó.

Shelly Yerkes, a CoreLogic nevű szervezet biztosítási tanácsadója ráadásul kiemelte, hogy New York városában számos lakóház úgy lett kialakítva, hogy a központi fűtés a pincékben került elhelyezésre, amely tovább növelheti a helyreállítási költségeket.

„Abban a tekintetben nincs különbség a többi áradáshoz képest, hogy milyen típusú és mértékű károkat okozott a természeti csapás. New Yorkban azonban fontos különbség, hogy a fűtő-, szellőztető- és léghűtő rendszereket a pincékben alakítják ki, amelyek szintén sok helyen károsodtak”

Ráadásul a háztulajdonosoknak további fejfájást okozhat, hogy egyes biztosítótársaságok egyszerűen nem foglalják bele a lakásbiztosítási programjaikba az árvízkárokat, különösen a magas kockázatok miatt. A költségeket ráadásul a gátakban, hidakban és egyéb ehhez hasonló infrastruktúrákban bekövetkezett károk is növelik.

A viharok miatt ráadásul számos város megközelíthetetlenné vált, nem is beszélve arról, hogy az áram is több helyen elment. Ez pedig szintén károkat okoz a helyi vállalkozásoknak, akár közvetlen kár, akár elmaradt haszon formájában.

Ráadásul a szakértők már azzal is kalkulálnak, hogy a koronavírus-járvány óta az építőanyagok költsége és a dolgozók fizetése is megnövekedett, amely még költségesebbé teszi a helyreállítást. Jelenleg tehát alsó hangon 30-40 milliárd dollárból kell kiindulni a költséget terén, de ez a fent említett három államra, amelyre először lecsapott az Ida, arra vonatkozik.

New Jersey, New York, Maryland, Connecticut, Pennsylvania és Virginia kárait egyelőre még nehéz megbecsülni, annyira friss a csapás. Várhatóan azonban a 40 milliárd dollár két-háromszorosa lesz, és ez még nem feltétlen pesszimista becslés.

Végjátékos büntetővel bukta el a győzelmet a Manchester United az Old Traffordon

A Manchester United ismét saját magát hozta nehéz helyzetbe, most a Burnley ellen az Old Traffordon.