Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,11 Ft
Euró
392,74 Ft
Font
457,90 Ft
Bitcoin
64,581 $

Hivatalosan is Joe Biden az Egyesült Államok 46. elnöke!

Megtörtént a menetrendszerinti beiktatása Joe Bidennek, a Demokrata Párt megválasztott elnökének, így már hivatalosan is kijelenthető: Joe Biden az Egyesült Államok 46. elnöke.

Washington, 2021. január 20. Joe Biden megválasztott amerikai elnök és felesége, Jill Biden az elnöki beiktatási ünnepségre érkezik a törvényhozás washingtoni épületének, a Capitoliumnak a nyugati homlokzata előtt 2021. január 20-án. A 78 éves Biden az Egyesült Államok 46. elnöke lesz. MTI/EPA/Pool/Patrick Semansky
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Megtörtént a menetrendszerinti beiktatása Joe Bidennek, a Demokrata Párt megválasztott elnökének, így már hivatalosan is kijelenthető: Joe Biden az Egyesült Államok 46. elnöke.

Az amerikai közélet és a világsajtó számára meglehetősen kimerítő hercehurcára került pont a mai nap folyamán, ugyanis Joe Bident végül hivatalosan is beiktatták elnöknek, letette az elnöki esküjét, és felesküdött az amerikai demokrácia és alkotmányosság védelmére. Soron kívül 100 milliós kártérítést ítéltek oda a bicskei gyermekotthon áldozatainak

A novemberi megválasztása már meglehetősen dramatikusan alakult: kezdetben úgy tűnt, hogy Donald Trump újrázhat, ám a legfontosabb csataállamokban, mint Wisconsin, Michigan, Pennsylvania és Georgia, fordítani tudott, így ő szerezte meg az elnöki megválasztáshoz szükséges 270 elektort.

Trump ezt egyáltalán nem volt hajlandó elfogadni, és a saját kis belső körével folyamatosan perelték az érintett csataállamokat, hogy biztosan választási csalás történt – ám ezt mindenféle bizonyíték nélkül. Habár a bíróságok nem tudtak mit kezdeni Trump összeesküvés-elméleteivel, a leköszönő elnök ezeket előszeretettel hangoztatta a médiában.

Olyannyira nem volt hajlandó Trump tudomásul venni a vereséget, hogy sokáig nem is engedte a békés hatalomváltás megkezdését, ugyanis hosszú hetekig nem engedte Biden átmeneti csapatának, hogy hozzáférhessenek kulcsfontosságú járványügyi és titkosszolgálati információkhoz.

A feszültség folyamatosan növekedett, és végül 2021. január 6-án robbant fel, azon a napon, amikor a Kongresszus ünnepélyes formában is hitelesítette az elnökválasztás eredménye mentén szétosztott elektori szavazatokat.

Azon a szerdai napon ugyanis, Donald Trump gyújtóhangvételű beszédét követően egy nagy csapatnyi Trump-hívő megrohamozta a Capitoliumot, betörtek az épületbe, jelentős anyagi kárt csináltak, a káosz teljes volt. A képviselők és a szenátorok irodáiba is bementek, Nancy Pelosi házelnöknek még a laptopját is ellopták.

Az ostrom következtében legalább öten meghaltak, köztük egy rendőr és egy korábbi katona is. Az ostrom sokkjából még nem is igazán ocsúdott fel az amerikai közélet, továbbra is ez a legfőbb téma az amerikai sajtóban. Többek mellett Joe Biden erre is kitért a történelmi beiktatási beszédében, melyben egységre hívta fel az országot:

„Ez a nap a demokráciáé, egy történelmi és reményteli nap, amely a megújulásról szól. Ma nem egy jelölt győzelmét ünnepeljük, hanem egy ügy győzelmét, méghozzá a demokrácia ügyét. Az emberek akarata érvényesült, és Amerika felnőtt a kihívásokhoz. Ismét megtanultuk, hogy a demokrácia nagyon értékes, hogy a demokrácia törékeny, de a demokrácia győzedelmeskedett”

„Nagyon megköszönném az összes elődömnek, mindkét pártból, akik jelen vannak a mai nap folyamán. Ismerem az Alkotmányunk, a nemzetünk elképesztő kitartását és erősségét, mint ahogyan Carter elnök is, akivel tegnap este beszéltem, és aki ugyan nem tud itt lenni velünk, de akit mélyen tisztelünk a szolgálataiért”

„Magam is megtettem azt a szent esküt, amit az összes hazafi megtett. Az elsőt még Washington tette meg. De Amerika történelme nem csak egy emberen, nem csak néhány emberen, hanem mindenkin múlik. Ez egy nagyszerű nemzet, és mi nagyszerű emberek vagyunk”

Biden a koronavírusra kitért, és úgy fogalmazott, ez egy olyan ellenség, amely csendben lepte el az országot, és több életet követelt, mint az első világháború. Biden ígéretet tett, hogy megállítja a koronavírus-járványt, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy ne veszítsenek több értékes amerikai életet.

Biden kihangsúlyozta, hogy az elsőszámú és legfontosabb célja, hogy újraegyesítse az országot, szerinte ez a legfontosabb feladat jelenleg:

„A mai napon, ezen a januári napon, teljes szívemből ígérem: össze kell hozni újra Amerikát, újra kell egyesíteni az embereinket, újra kell egyesíteni a nemzetet. Hogy sikerüljön túllépni a kihívásokon, hogy visszaállítsuk Amerika lelkét és bebiztosítsuk a jövőjét, ahhoz több kell szavaknál, mindennél fontosabb az egység a demokráciánk számára”

„Egyesülni kell az ellenségekkel szemben, akikkel együtt kell szembe nézünk: düh, ellenségeskedés, gyűlölet, szélsőségesség, törvénytelenség, erőszak, betegség, munkanélküliség, reménytelenség. Ha egyesülünk, nagyszerű dolgokat tudunk csinálni, nagyon fontos dolgokat”

„Tisztában vagyok vele, hogy azok az erők, amelyek megosztanak minket, nagyon mélyen vannak és nagyon valósak. Azt is tudom azonban, hogy egyáltalán nem újak. A történelmük egy folyamatos küzdelem volt az amerikai ideál, miszerint mindannyian egyenlők vagyunk és a rasszizmus, rettegés, démonizáció szomorú valósága között, amely már régóta szétszakít minket”

„Az amerikai történelem legnehezebb szakaszaiban, mint a Polgárháború, a Nagy Gazdasági Válság, a két világháború és a szeptember 11-i támadások, az angyalaink tudtak érvényesülni. Az amerikai egyesülni tudtak a nagyobb jóért, a történelem is az egység irányába mutat”

Joe Biden megígérte, hogy minden amerikai elnöke lesz, még annak is, aki nem támogatta a kampánya során. Mint fogalmazott, olyan keményen fog harcolni azokért is, akik nem szavaztak rá, mint azokért, akik igen.

„Megtisztelő az a hit, amelyet a támogatóink belénk helyeztek. Azoknak pedig, akik nem támogattak, azt üzenném: hallgassatok rám, hogy előre tudjunk lépni. A szívemet és a szándékomat nézzétek. Nem baj, hogy nem értünk egyet, ez a demokrácia, ez Amerika. Az ellenvetés joga a köztársaságunk egyik legnagyobb erőssége”

„Hallgassatok rám őszintén: az ellenvetésnek nem szabad széttagoltsághoz vezetnie. Megígérem ezt nektek: minden amerikai elnöke leszek. Mindenkiért ugyanúgy fogok harcolni, azokért is, akik adott esetben nem támogattak”

Biden már meg is tette az „első intézkedését” elnökként, ugyanis arra kérte a jelenlévőket, hogy egy perc néma csenddel emlékezzenek meg azokért, akiket a járvány következtében vesztettek el az Egyesült Államokban. „400 000 amerikai – anyák, apák, férjek, feleségek, fiúk, lányok, barátok, szomszédok, munkatársak – mindannyiótokat megtisztelünk azzal, hogy azzá a nemzetté válunk, akik tudunk lenni”.

A beszéd során Biden kitért arra is, hogy Amerikának egy teljes újrakezdésre van szüksége, ugyanis az ország történelmi krízissel és kihívásokkal néz jelenleg szembe:

„Egység nélkül nincs béke, csak düh és csalódottság. Nincs fejlődés, csak fárasztó felháborodás. Nincs nemzet, csak káosz van. Ez a krízis és kihívás történelmi pillanat, és az egység az egyetlen kiút belőle. Hallgassunk egymásra, értsük meg egymást, mutassunk tiszteletet a másik felé”

„Amerikai barátaim, ennél mi másabbak vagyunk. Amerika ennél jobb, és hiszem, hogy Amerika ennél sokkal jobb is lehet. Ma éppen beiktatjuk az első női alelnököt, Kamala Harrist. Ne mondja nekem senki komolyan, hogy nem vagyunk képesek a változásra”

„Nagyon sok mindent kell az országban helyreállítani, nagyon sok mindent kell meggyógyítani, sokat kell építenünk és fejlődünk. Kevés olyan kihívásokkal teli kor volt az amerikai történelem során, mint a mostani”

Biden a világ többi részének is küldött egy fontos üzenetet:

„Amerikát tesztelték, és erősebben jöttünk ki belőle. Újjáépítjük magunkat, és újra összefogunk a világgal. Visszavesszük a vezető szerepet, nem csak a korábbi példák miatt, hanem mert bizonyítottunk. Egy erős és megbízható partner leszünk a béke, a fejlődés és a biztonság területén”

Joe Biden a beszéde végén visszakanyarodott az elnöki ígéretére, és nagyon erős szavakkal zárta le a történelmi beszédét.

„Megvédem az Alkotmányunkat, megvédem a demokráciánkat, megvédem Amerikát. Minden erőmmel értetek fogok dolgozni. Együtt egy olyan amerikai történetet kell írnunk, ami a reményről, és nem a félelemről, ami az egységről, és nem a megosztottságról szól. Ami a fényről, és nem a sötétségről szól. A tisztesség, a szeretet, a gyógyulás, a nagyszerűség és a jóság történetét”

„Legyen ez a történet, ami vezet minket, ami megihlet minket, hogy azt mesélhessük, megválaszoltuk a történelem kihívását. Hogy a demokráciánk, a reményünk, az igazságunk nem halt meg, hanem kivirágzott, hogy Amerika újra biztosította a szabadságát. Ezzel tartozunk a felmenőinknek, egymásnak és az utódainknak”

Indul a strandszezon, ennyivel kell többet fizetnünk tavalyhoz képest

Az jó hírt jelent, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. fürdői a 2023-as inflációnál kevesebbel emelik a belépőjegyeik árát.