Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,96 Ft
Euró
392,60 Ft
Font
457,77 Ft
Bitcoin
64,541 $

Felfedeztek olyan peptideket, amelyek gyengíthetik a szuperbaktériumokat

Kutatók nemrég rájöttek, hogy az antibiotikumok hatékonyságában kulcsszerepet játszó erősen mutálódott baktériumok bizonyos kémiai anyagok hatására veszíthetnek a fertőzőképességükből.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Amíg a vírusok és a velük kapcsolatos hírekkel találkozhatunk a világsajtóban most mindenütt, addig nagyon fontos felfedezések születtek az egyéb, emberre rendkívül káros mikróbákról is. A baktériumok az idők során egyre ellenállóbbá váltak a már meglévő antibiotikumokra, azonban a legújabb kutatások olyan peptidekre derítettek fényt, amelyek megerősítheti a gyógyszerek effektivitását és sokkal kisebb adagban érhetik el a kellő hatékonyságot.

Kétségkívül az antibiotikumok számítanak a 20. század egyik legnagyobb orvosi felfedezésének. A korábban legyőzhetetlennek hitt betegségek a fejlett országokban manapság már csak szórványosan fordulnak elő, ebben pedig óriási szerepet játszanak ezek a szerek. A mikróbák azonban nem adták fel a harcot, mivel évről évre újabb törzsek alakulnak ki, amelyek rezisztensek a szintén megújuló gyógyszerekkel szemben. A szuperbaktériumok olyan extrém ellenálló mikroorganizmusok, amelyeket eddig szinte lehetetlen volt elpusztítani. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A vadonatúj antibiotikumok jelenleg még fejlesztés alatt állnak és akár évekig tarthatnak még ezek a kutatások. A legcélszerűbb megoldás az ellenszérumok megalkotásához a már meglévő gyógyszerek kombinálása lenne a régebbi antibiotikumokkal, ezáltal pedig a baktériumok membránját sokkal egyszerűbb lenne feltörni.

A svédországi Örebro és Linköping Egyetemek kutatói egy plantaricin nevű antibakteriális peptidet azonosítottak, amelyet a kovászos uborka és savanyú káposzta készítésénél használt probiotikum törzsekből izoláltak.

A tudósok a plantaricint a meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus fajnál vizsgálták. Ez a szuperbaktériumot más néven „Arany Staphnak” nevezik és egy elég gyakori kórokozónak számít a kórházakban. Legfőképpen nyílt sebekben vagy implantátumokban okozhat súlyos problémákat.

A tesztek során a plantaricin egyszerűen feloldotta a baktérium sejtfalát, a gyógyszerek pedig könnyen bejuthattak a kórokozó belsejébe és azonnal el is pusztították azt. A korszakalkotó megoldás után megállapították, hogy nemcsak könnyű és biztonságos ez a módszer, hanem a dózist is sokkal alacsonyabban lehet tartani.

„A plantaricinnel kevesebb hatóanyag-tartalom mellett is a korábban megszokottnál százszor erősebb antibakteriális hatást tudunk elérni. Ez az alacsony dózis már csak azért is jó dolog, mert csökkentik az antibiotikumok belső szervekre kifejtett toxikus hatását.”

mondta Hazem Khalaf, a tanulmány társszerzője.

A kutatócsapat szerint ezzel az új peptiddel biztató eredményeket lehet elérni a bakteriális fertőzések esetében. Szinte biztosak benne, hogy a kórokozók a plantaricinnel szemben nem tudnak kifejleszteni majd egy rezisztenciát, mivel ilyen összetételű kémiai anyaggal még egyetlen mikróba sem találkozott.

„A membrán a baktériumok sejtfalának alapvető része és az evolúció során nagyobb változások nélkül maradt. Valószínűleg ez lehet a magyarázat arra, hogy a kórokozók képtelenek rezisztensekké válni a peptidjeinkkel szemben”, állapította meg Torbjörn Bengtsson professzor.

A tudósok hozzátették, először az implantátumok beültetésénél fogják kipróbálni a plantaricint, amely megakadályozhatja a baktérium-filmréteg kialakulását.

A NASA közben a koronavírus betegein szeretne segíteni:

https://liner.hu/egy-uj-lelegeztetogep-prototipust-fejlesztett-ki-a-nasa/