Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,50 Ft
Euró
391,94 Ft
Font
457,64 Ft
Bitcoin
63,833 $

Az európai országok új módszerrel lépnek fel az oltásellenesek ellen

A kormányok arra ösztönzik a polgárokat, hogy oltassák be magukat, miután a koronavírus elleni oltások üteme drasztikusan lelassult.

Fotó: Unsplash/CDC
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A koronavírus-fertőzések számának növekedésével szembesülő európai kormányok egyre ötletesebb módszereket alkalmaznak a védőoltások arányának növelésére, miután a kontinens nagy részén visszaesett az oltások üteme.

Franciaország kemény megközelítést alkalmaz, és megköveteli az egészségügyi dolgozóktól az oltás beadatását, vagy fizetés nélkül felfüggesztik őket. Mindenki másnak védettségi igazolványt kell felmutatnia – amely igazolja, hogy beoltották, megvizsgálták, vagy már felépült a vírusból – mielőtt beléphetne egy bárba vagy étterembe. Soron kívül Nukleáris együttműködés jöhet létre Magyarország és Kína között

Görögország hasonló utat járt be, de mások, nevezetesen Németország, árnyaltabb megközelítést alkalmaznak, és inkább finoman növelik a nyomást az oltásról lemondókra, minthogy törvényben kényszerítenék őket az oltás beadására.

Vasárnap óta például a be nem oltott utazóknak negatív tesztet kell felmutatniuk, mielőtt visszaengedik őket Németországba. A hatóságok helyi szinten is kísérleteznek ösztönzőkkel, hogy rávegyék az embereket az oltás beadására: a keleti Sonneberg városában ingyen kolbásszal jutalmazzák őket. Csak pénteken mintegy 250-en éltek az ajánlattal.

Az európai kormányok megpróbálják kitalálni, hogyan lehetne minél több embert beoltatni, hogy az egészségügyi rendszereket megvédjék a koronavírus-járvány újabb hullámaitól, de más országok is keresik a megoldást.

Az Egyesült Államokban Joe Biden elnök felszólította az államokat, hogy ajánljanak fel 100 dolláros pénzjutalmat az emberek számára, hogy oltassák be magukat, és közölte, hogy a szövetségi alkalmazottaknak igazolniuk kell az oltást, vagy maszkot kell viselniük a munkahelyükön – de a fogadtatás nem volt túl rózsás.

Az ehhez hasonló érzelmek vezettek ezreket a francia városok utcáira, hogy tiltakozzanak az Emmanuel Macron elnök által hozott döntés miatt: az egészségügyi dolgozók kötelező védőoltására vonatkozó lépése és a másokra gyakorolt erős nyomás ellen több ezer ember tüntetett. A felvonulók száma azonban eltörpült azok mellett, akik úgy döntöttek, hogy beadatják az oltást.

A francia oktatási minisztérium a múlt héten közölte, hogy ha egy iskolában kitörne a járvány, a beoltott 12 éven felüliek maradhatnak a tantermi oktatásnál, míg a be nem oltottaknak otthon kell tartózkodniuk. Ősztől a franciáknak is fizetniük kell majd a tesztekért, amelyek eddig mindenki számára ingyenesek voltak.

Ezen túlmenően a védettségi igazolványok – amelyek rögzítik, hogy valaki be van-e oltva, negatív a tesztje, vagy már felépült-e a vírusból – mostantól kötelezőek a mozi- és színházlátogatásokhoz, valamint e hónap végétől az éttermekbe, bárokba, kávézókba és a tömegközlekedési eszközökön való hosszabb utazásokhoz is szükséges.

Olaszország is hasonlóan járt el, ahol a polgároknak „zöld igazolványt” kell felmutatniuk, ha zárt térben étkeznek, vagy színházba, sportstadionba, moziba, edzőterembe vagy múzeumba mennek – írja a Financial Times.

Bristolból Rómába szállítottak egy újszülöttet életmentő műtétre, Giorgia Meloni járt közben az ügyben

Az olasz miniszterelnök személyesen járt közben az újszülött ügyében, hogy mihamarabb Rómába érjen.