Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,64 Ft
Euró
387,87 Ft
Font
450,39 Ft
Bitcoin
63,078 $

Egymillió dolláros jutalmat ajánlott egy orosz üzletember Putyinért „élve vagy holtan”

Az Egyesült Államokban élő oligacha régóta viharos kapcsolatot ápol az orosz kormánnyal, miután azzal vádolták meg, 8 millió dollárt sikkasztott az Orosz Tőzsde Banktól.

Fotó: EPA/SERGEI GUNEYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

Alex Konanykhin orosz vállalkozó egymillió dolláros jutalmat ajánlott fel Vlagyimir Putyin letartóztatásáért egy a héten közzétett bejegyzésében. A poszthoz egy fényképet is mellékelt, amelyen az orosz államfő arcképe látható, a mellette olvasható szöveg szerint pedig Putyin „élve vagy holtan” kerítendő kézre „tömeggyilkosságért”.

„Ígérem, fizetek egymillió dollárt azoknak a tiszteknek, akik alkotmányos kötelességüknek eleget téve az orosz és nemzetközi törvények értelmében letartóztatják Putyint, mint háborús bűnöst. Putyin nem az orosz elnök, mivel egy különleges hadművelet juttatta hatalomra, amely során házakat robbantottak fel Oroszországban, majd megsértette az alkotmányt azzal, hogy megszüntette a szabad választásokat és meggyilkolta az ellenfeleit. Mint orosz nemzetiségű és orosz állampolgár, erkölcsi kötelességemnek érzem, hogy elősegítsem Oroszország nácitlanítását. Továbbra is segítem Ukrajnát abban a hősies erőfeszítésben, hogy ellenálljon Putyin hordájának” Soron kívül David Pressman két szóval kommentálta Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij beszélgetését

– írta Konanykhin a LinkedInen.

Alex Konanykhin régóta viharos kapcsolatot ápol az orosz kormánnyal. Miután egyetemi tanulmányaival felhagyott, számos más üzletágba kezdett, beleértve a banki, részvény- és ingatlanügyeket. 25 éves korára több mint 100 cégből álló birodalmat épített, amelyek 1992-re körülbelül 300 millió dollárt értek. Még abban az évben tagja volt Borisz Jelcin akkori orosz elnök washingtoni küldöttségének.

1996-ban már az Egyesült Államokban élt feleségével, amikor szövetségi bevándorlási ügynökök letartóztatták azzal az indokkal, hogy megsértették az amerikai vízum feltételeit. Az ügy azután robbant ki, hogy az orosz hatóságok azt állították, Konanykhin 8 millió dollárt sikkasztott a moszkvai Orosz Tőzsde Banktól.

Az eset hetekig húzódott, miközben az FBI ügynökei azt vallották, az orosz maffia vérdíjat tűzött ki az üzletember fejére, egy volt KGB ügynök pedig komoly kétségeinek adott hangot az oligarchával szemben felhozott vádakkal kapcsolatban. Konanykhint elmondása szerint néhány kollégája az Orosz Tőzsde Banknál szorongatni kezdte, ami arra késztette, hogy Magyarországra költözzön. Ezután azonban ismét erőszakkal fenyegették, úgyhogy Csehországba, majd New Yorkba menekült.

Az oligarcha a fenyegetések miatt panaszt tett az orosz tisztviselőknél, sőt, magánál Jelcin elnöknél is. Egy ponton túl azonban a hatóságok felhagytak a tényleges vizsgálattal, és ellene kezdtek nyomozni; azt állították, hogy a bankból 8 millió dollárt utalt át illegálisan a tengerentúli személyes számláira, a fenyegetésekről szóló beszámolói pedig hamisak, csak az alkalmazottakat akarja rágalmazni.

Egy megegyezést követően Konanykhin kiszabadult az őrizetből, és politikai menedékjogban részesült, néhány évvel később ezt azonban a Bevándorlási Fellebbviteli Bizottság visszavonta, és elrendelte a kitoloncolását. Az üzletember és felesége megpróbált Kanadába menekülni, de letartóztatták őket.

A házaspárra több meghallgatás várt, végül azonban T. S. Ellis bíró törvénytelennek találta a kitoloncolásukat, mondván „az a határozott benyomásom, hogy a végrehajtó hatalomban dolgozók erős vágya, hogy ezt az embert visszaszállítsák Oroszországba, hogy milyen okból, azt nem tudom megmondani. Ez bűzlik.”

Konanykhin ismét menedékjogot kapott, majd 2011-ben megalapította a TransparentBusiness nevű céget, amely segíti a vállalatokat a távmunkások menedzselésében, valamint szerepel az Unicorn Hunters című befektetési televíziós showműsorban is.

The Jerusalem Post

Röpködtek a bírságok a vissza nem vitt ajánlóívek miatt

A Nemzeti Választási Bizottság több mint négy millió forint bírságot szabott ki a határidőre vissza nem vitt ajánlóívek miatt.