Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,50 Ft
Euró
391,94 Ft
Font
457,64 Ft
Bitcoin
63,833 $

Ígéretes gyógymódot találtak a cukorbetegség kezelésére

Egy preklinikai vizsgálat során kimutatták, hogy kísérleti gyógyszerrel nemcsak a 2-es típusú diabétesz, hanem más anyagcsere-betegségek is sikeresen kezelhetőek.

Twenty20
Orvostudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A 2000-es évek elején azonosították először a SWELL1 nevű fehérjét, amiről eleinte csupán azt feltételezték, hogy kizárólag a limfociták működésében játszik szerepet, később viszont felfedezték, hogy a szervezet számos szövetében az inzulin jelátvitelt is befolyásolja.

Ezt követően kimutatták, hogy a szóban forgó protein aktivitása létfontosságú a hasnyálmirigy sejtek normális inzulinszekréciójához, ezenfelül a 2-es típusú cukorbetegeknél felborulhat a termelődésük. Soron kívül Nukleáris együttműködés jöhet létre Magyarország és Kína között

A St. Louisban található Washington Orvosi Egyetem kutatóinak tanulmányából kiderült, a SWELL1 gyakorlatilag kettős életet él, mivel a szervezet különböző sejtjeiben befolyásolja az inzulinérzékenységet, ugyanakkor a hasnyálmirigy inzulinszekréciójára is hatással van. Mindezek apropóján kifejlesztettek egy SN-401 nevű molekulát, amivel fokozni tudták a SWELL1 kiválasztódását – remélve, hogy normalizálhatják a cukorbeteg kísérleti állatok anyagcsere-funkcióját.

Egérkísérleteken keresztül kiderítették, hogy az SN-401 javította a diabétesz metabolikus markereit, az inzulinérzékenység és -szekréció növelésétől a glikémia normalizálásáig, továbbá rájöttek, hogy az új gyógyszer nem borítja fel az egészséges állatok vércukorszintjét sem, ehelyett beállította a glükóztoleranciát.

A tanulmány eredményei arra utalnak, hogy a SWELL1 jelátvitel megértése révén célzottan kezelhetik a 2-es típusú cukorbetegségben és más anyagcsere-betegségekben szenvedő pácienseket, például azokat is, akik szív- és érrendszeri elváltozásokkal küzdenek, vagy éppen zsírmájbetegséggel lettek diagnosztizálva.

Habár már megalakult az első startup, amivel kifejezetten az SN-401 kutatásait finanszírozzák, még így is több évbe telhet, mire az eljárás a humán klinikai fázisba ér, ezért még egy ideig biztosan várni kell arra, hogy embereknél is alkalmazhatóvá váljon a terápia.

Bristolból Rómába szállítottak egy újszülöttet életmentő műtétre, Giorgia Meloni járt közben az ügyben

Az olasz miniszterelnök személyesen járt közben az újszülött ügyében, hogy mihamarabb Rómába érjen.