Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,44 Ft
Euró
392,13 Ft
Font
457,26 Ft
Bitcoin
64,628 $

Újabb akadályokba ütközött a Boeing Starliner űrhajó fejlesztése

A NASA és a Boeing közös keddi sajtótájékoztatójukon bejelentették, hogy meghibásodás miatt ismét leállították az űrszerkezeten végzett munkálatokat.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Ars Technica magazin értesülései szerint ezúttal két hibás üzemanyagtartályt kellett elszállítani a Marshall Űrrepülési Központból, mivel kiderült, hogy robbanásveszély állt fenn.

Habár már augusztusban kilövőállomásra kellett volna helyezni az űrhajót, a Starliner azóta a hangárban vesztegel, az elmúlt három hónap alatt pedig több hibát fedeztek fel rajta, mint az elmúlt években összesen. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A vizsgálatok során kiderült, hogy a tartályok szelepeivel lehetett gond, ezért a Boeing a biztonság érdekében további ellenőrzéseket fog végrehajtani az egységeken, hogy megnézzék, pontosan mi idézhette elő a technikai malőrt.

Az amerikai nagyvállalat szakemberei azt feltételezik, hogy a megnövekedett páratartalom miatt a tankolási procedúra során – amely körülbelül 46 napig tartott – nemes egyszerűséggel betömődtek nedvességgel a szelepek, majd elkezdtek rozsdásodni a fémalkatrészek.

Mindez súlyos érvágás a Boeingnek, hiszen a Starlinert elvileg kifejezetten úgy tervezték meg, hogy ellenálljon a floridai időjárási körülményeknek, így igencsak bosszúsak lehetnek a cégnél, hogy ezt nem sikerült betartani.

A projektnek már 2019-ben el kellett volna rajtolnia, a missziót azonban azért állították le, mert szoftveres glitchek következtében a kilövést követő néhány percben letért az előre meghatározott pályájáról, ezért inkább visszahívták.