Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,31 Ft
Euró
389,45 Ft
Font
455,23 Ft
Bitcoin
57,017 $

A beton a világ harmadik legnagyobb CO2-kibocsátója

A betongyártó ipar 2050-re szén-dioxid-semlegessé akar válni, 2030-ra pedig a meglévő kibocsátást a harmadával kívánja csökkenteni – ez az évtized végéig ötmilliárd tonna szén-dioxidot jelentene.

Fotó: Flickr/Andreanna Moya Photography
Greenbox

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ha a beton egy állam lenne, akkor Kína és az Egyesült Államok után a világ harmadik legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátója lenne. Miért olyan káros a bolygóra ez az építőipari munkákhoz nélkülözhetetlen anyag?

A cement a világon a legtöbbet használt anyag, hiszen minden másodpercben átlagosan 150 tonnát használnak fel a betongyártáshoz, és a világon évente mintegy 14 milliárd köbmétert öntenek belőle. Csak a cementgyártás a globális szén-dioxid-kibocsátás hét százalékáért felelős, ami háromszor több, mint például a légi közlekedésé. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

„Ez több, mint az Európai Unió vagy India teljes kibocsátása, és csak valamivel kevesebb, mint Kína és az Egyesült Államoké”

– mondta Valerie Masson-Delmotte, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének tagja.

Tekintettel az urbanizáció terjedésére Afrikában és Ázsiában, várható, hogy ennek az elemi építőanyagnak a használata csak növekedni fog. A cement olyan építőanyag, amely a zúzott követ betonba köti, melegítésekor pedig a kemencékben CO2 keletkezik – egy tonna cement előállításával párhuzamosan körülbelül egy tonna szén-dioxid is keletkezik.

A probléma megoldására olyan változtatásokat javasolnak, mint a régi beton újrahasznosítása és a kemencékben a szénhidrogének bioüzemanyagokkal való helyettesítése. A nagy üzemek lemaradásban vannak, másrészt viszont több most induló vállalkozás dolgozott ki új módszereket a kibocsátás csökkentésére.

Az amerikai Solidia vállalat például azt tervezi, hogy „befogja” a felszabaduló CO2-t, és azt a betonkeverék szárítására használja, ami csökkentené a gyártáshoz szükséges vízfelhasználást. A kanadai CarbonCure pedig azt kutatja, hogyan lehetne cseppfolyósított CO2-t a betonba fecskendezni és ott tárolni – írja a 24Sata.

És ami talán a legfontosabb – az iparág azt kutatja, hogyan lehetne újrahasznosított anyagokból készült „zöld” cementet kifejleszteni. Nagy-Britanniában a cement 26 százalékát már így állítják elő, Franciaországban pedig már jövőre új szabályokat vezetnek be az építőiparban felhasznált szén-dioxid korlátozására.

Kikapott a PSG a Dortmundtól a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén

A PSG egy nagyon erős Dortmund ellen játszott a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén.

Adatvédelmi botrányba keveredhet az egyik legismertebb légitársaság

Vizsgálatot indított az ausztrál Qantas légitársaság egy lehetséges adatvédelmi probléma miatt, amely során nyilvánossá válhattak egyes utasok személyes adatai.