Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,814 $

A koronavírus-vakcinák több mint felét a világ leggazdagabb országai foglalták le maguknak

A világ lakosságának csupán 13%-át képviselő nemzetek a jövőben forgalomba kerülő potenciális COVID-19 elleni védőoltások több mint felét már most a magukénak tudhatják, ami vészjósló hír lehet a fejlődő országok számára.

Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A világ lakosságának csupán 13%-át képviselő nemzetek a jövőben forgalomba kerülő potenciális COVID-19 elleni védőoltások több mint felét már most a magukénak tudhatják, ami vészjósló hír lehet a fejlődő országok számára.

Az Oxfam szegénység ellen küzdő jótékonysági alap legfrissebb jelentéséből kiderült, hogy az összvakcina-mennyiség mintegy 51%-át a fejlett országok kaphatják meg, ezért minél hamarabb szükséges lesz összehívni egy G20 találkozót, ahol a pandémia globális kezelését és az ellenszerek disztribúcióját kell majd megtárgyalni. Soron kívül Látványos meteort fotóztak a salgói vár felett (fotók)

Az Oxfam szerint a gyógyszeripari vállalatoknak nincs meg a kapacitásuk ahhoz, hogy minden rászoruló részére legalább egy adag koronavírus-vakcinát szolgáltathasson. Még ha mind az öt vakcinajelölt is sikerrel járna, akkor is csupán a világ populációjának 61%-a jutna hozzá a szerhez, ők is leghamarabb 2022-ben részesülhetnének az oltásból.

„Számításainkkal tökéletesen rámutattunk a rendszer hibáira, aminek elvileg ki kéne küszöbölnie a gyógyszeripari vállalatok gazdagabb államokkal kapcsolatos profitorientált viselkedését, valamint meg kellene gátolnia a monopolhelyzet kialakulását. Ha minden úgy marad, ahogy eddig, a világ népessége a szükségesnél jóval tovább várhat arra, hogy megkapja a létfontosságú oltóanyagot.”

figyelmeztetett a szervezet.

Az alapítvány képviselői hangsúlyozták, miközben az amerikai Moderna a bevételszerzés maximalizálása céljából kizárólag a tehetősebb államokat választotta ki partnerként, addig az AstraZeneca azt ígérte, a legyártott vakcinák kétharmadát fejlődő országoknak szállíthatják majd.

„Az Oxfam és a világ más szervezetei is azt szeretnék, ha az emberek védőoltását állítanák elő, amit mindenki megkaphat, ingyenes lesz, és a rászorulók között osztanak szét. Mindezt csak úgy lehet elérni, ha a gyógyszergyártó cégek a szabadalmaikat nyilvánossá teszik, hogy minél szélesebb körben elkészíthessék a vakcináikat, ezzel megelőzve a monopolhelyzet létrejöttét és a nagyobb licitálónak való értékesítés előtérbe tételét.”

tette hozzá a szervezet.

A részletes elemzések alapján ahhoz, hogy mindenkinek jusson legalább egyetlen dózis a készülőfélben lévő koronavírus-vakcinából, a COVID-19 járvány megfékezésére szánt pénzmennyiség mindössze 1%-át kellene felhasználniuk az országoknak, amit könnyen meg lehetne oldani, ha létrehoznának egy közös, nemzetközi összefogást.

Felmérés: ez aggasztja most a legjobban az 50 év feletti korosztályt

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt 5 évben jelentősen nőtt azok aránya, akik bizonytalanok háztartásuk anyagi jövedelme miatt.

Videón Haaland mesternégyese a Manchester City meccséről

Haaland nagy napon van túl, ugyanis mesternégyest szerzett a Manchester City legutóbb mérkőzésén, amivel válaszoltak az Arsenal üzenetére.