Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,79 Ft
Euró
392,94 Ft
Font
458,48 Ft
Bitcoin
63,951 $

500 százalékkal nőtt az autizmussal diagnosztizáltak száma New York régiójában

Noha első látásra azt gondolhatnánk, hogy valami baj lehet a régióban, meglehet, csak a diagnózisok javulásának köszönhető ez a meredek adat.

Fotó: Unsplash/Caleb Woods
Orvostudomány

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Rutgers Egyetem kutatói által végzett legfrissebb tanulmányból derült ki, hogy a New York-New Jersey régióban 16 év alatt 500 százalékkal nőtt az autista gyermekek száma. Az intézmény sajtóközleményében azt írja, a növekedést nagyrészt az átlagos vagy átlagon felüli intellektusú autista gyermekek új diagnózisai okozzák.

A tanulmányhoz a kutatók a New Jersey Autism Study (NJAS) 2000 és 2016 közötti adatait vizsgálták; s négy New Jersey-i megyében – Essex, Hudson, Ocean és Union – összesen 4661 8 éves autista gyermeket azonosítottak. Az autizmussal diagnosztizáltak közül 1505 (32,3 százalék) értelmi fogyatékossággal küzdött, 2764 (59,3 százalék) azonban nem volt értelmi fogyatékos. Soron kívül Megdőlt a balatoni pontyrekord, fotókon a hatalmas fogás

A kutatócsoport ezen adatok alapján azt is megállapította, hogy az értelmi fogyatékossággal élő autista gyermekek aránya 16 év alatt 200 százalékkal nőtt – az 1000 főre jutó 2,9-ről pedig 7,3-ra. Ezzel szemben az értelmi fogyatékosságban nem küzdő autisták aránya közel 500 százalékkal megugrott: az 1000 főre jutó 3,8-ról egészen 18,9-re nőtt ez az arány.

A tanulmányban hangsúlyozták, az autizmus nem feltétlenül jár értelmi fogyatékossággal:

„Az autizmussal kapcsolatos egyik feltételezés az, hogy az értelmi fogyatékossággal együtt fordul elő. Ezt az állítást alátámasztották régebbi tanulmányok is, melyek szerint az autista gyermekek akár 75 százaléka küzd értelmi fogyatékossággal. A mi tanulmányunk azonban azt mutatja, hogy ez a feltételezés nem igaz. Valójában ebben a vizsgálatban az autista gyermekek közül kettő-háromnál egyáltalán nem volt felfedezhető értelmi fogyatékosság.”