Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,351 $

Az USA pótolná az orosz invázió esetén kieső földgázt Európának

Joe Biden fontos ígéretet tett az európai kontinensnek arra az esetre, ha a Kreml elzárná a jelenleg létfontosságú gázcsapokat.

Fotó: EPA/Jim Lo Scalzo
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Az amerikai elnök ugyanis kijelentette, hogy amennyiben az ukrán válság eszkalálódik és Oroszország úgy dönt, nem fog földgázt küldeni Európa felé, akkor az Egyesült Államok kész cseppfolyósított földgáz (LNG) formájában pótolni a kieső készleteket.

Biden jelezte, hogy Washington teljes mértékben készen áll a kieső készlet pótlására, ez azonban több feltétel teljesülése esetén lépnek csak életbe: egyrészt az orosz invázió megindulása, másrészt a gázcsapok elzárása esetében. Soron kívül Három nő vesztette életét egy tragikus amerikai autóbalesetben

„Folyamatosan keressük a lehetőségeket, hogyan tudnánk pótolni a kieső orosz gázt. Már tárgyalunk a barátainkkal világszerte, valamint úgy véljük, mi is képesek lennénk pótolni egy jelentős részét a kiesésnek”

Az amerikai elnök figyelmeztette Moszkvát, hogy ne vágja el a gázellátást a kontinens felé és emlékeztetett arra, hogy a Kreml éves költségvetésének jelentős hányadát teszi ki az, hogy földgázt és egyéb természeti erőforrásokat exportál különböző országokba:

„Amit mindenki elfelejt, hogy Oroszországnak muszáj földgázt és olajat exportálnia. Ha ezt a lehetőséget eldobják maguktól, akkor azt jobban meg fogják szenvedni, ez nem egy egyirányú utca”

Sok kérdés merül fel ugyanakkor ezzel kapcsolatban, egyrészt az, hogy Oroszország miért zárná el a gázcsapokat, ugyanis még Biden is kiemelte, hogy fontos pénzügyi érdekük fűződik ahhoz, hogy Európába továbbra is folyjon az energiahordozó.

A másik fontos probléma ezzel kapcsolatban, hogy az Egyesült Államokból érkező LNG lényegesen drágább, mint a gázvezetékeken keresztül érkező orosz földgáz, ami a jelenlegi energiaválság és magas árak mellett nagyon nem másodlagos szempont.

Az Európai Unió ráadásul tárgyalásban áll más országokkal is az esetleges alternatív forrásokról, többek között Norvégia, Azerbajdzsán, Algéria és Katar is felmerült, mint potenciális országok, amelyek egy orosz gázkiesést pótolnának.

Az orosz TASS hírügynökség pedig erre a nyilatkozatra reagálva több szakértőt is megkeresett, akik egyetértettek abban, hogy Európa jelenleg nem tudja megkerülni az orosz földgázt és éppen ezért nem is fogják ezt megtenni.

Alekszej Grivacs, az orosz Nemzeti Energiabiztonsági Alapítvány igazgatóhelyettese például elmondta, hogy az amerikai LNG magas árai miatt teljes versenyképtelenné válna az európai energiaszektor, amelyet pedig a társadalom szenvedne meg és lennének belőle feszültségek:

„Ha az európaiak túl akarnak lépni a mostani válságon, akkor kénytelenek lesznek az orosz gázra hagyatkozni, illetve szorosabbra fűzni az energiapolitikát Oroszországgal. A többi opció bonyolult, hosszadalmas, drága és veszélyes”

Grivacs kifejtette, hogy az amerikai LNG-szállítással az lenne a legfőbb probléma, hogy viszonylag rövidtávon kimerülnének a lehetőségek és a készletek, illetve a kontinens nem rendelkezik megfelelő tárolási kapacitással sem.

A Kremlhez ezer szállal kötődő TASS-nak nyilatkozó szakértők egyébként megjegyezték, hogy ez inkább azt mutatja, az Egyesült Államok az ukrán válságot akarja felhasználni arra, hogy kiszorítsa az oroszokat az energiapiacról.

Megint pontokat veszített a Liverpool, a hajrában állt be Szoboszlai

Szoboszlai Dominik a hosszabbításban állt be a West Ham United elleni fordulatos mérkőzésen.

Öt egymást követő vereség után nyert a Paks az NB1-ben

Nem lehet azt mondani, hogy gálázott volna a Paks a Mezőkövesd ellen, mert távolról sem, de megvan a 3 pont, amire egy ideje nem volt példa.