Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,58 Ft
Euró
388,60 Ft
Font
451,81 Ft
Bitcoin
62,341 $

Az USA kabuli nagykövetsége elégette az afgán menekültek útleveleit a tálibok hatalomátvétele előtt

Annak ellenére, hogy a Biden-kormány tisztviselői többször is azzal érveltek, hogy az Afganisztánban az elmúlt két hétben zajló események elkerülhetetlenek voltak, hangsúlyozták, hogy a Saigon hirtelen bukásával való összehasonlítás nem igazságos.

Kabulból kimenekített emberek várják, hogy felszálljanak a Varsóba induló járatra a navoji nemzetközi repülõtéren az üzbegisztáni Navojban 2021. augusztus 20-án. Lengyelország három katonai repülõt és százfõs katonai kontingenst küldött az afganisztáni kimenekítés támogatására. A katonai gépek Üzbegisztánba és Georgiába vitték a kimenekítetteket, onnan a LOT lengyel állami légitársaság civil repülõgépeivel érkeztek Varsóba. MTI/EPA/PAP/Marcin Obara
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A múlt héten Kabulban az amerikai nagykövetség munkatársai sietve elhagyták a posztjukat, és felgyújtották az amerikai vízumért folyamodó afgán személyek útleveleit, valamint az amerikai zászlókat és logókat is – számolt be a Politico pénteken az afgán főváros múlt vasárnapi tálib hatalomátvételét megelőző eseményekről.

A 33 ember beszámolója alapján készült jelentés szerint az eszeveszett intézkedések múlt pénteken, augusztus 13-án kezdődtek, hogy kiürítsék az Egyesült Államok kabuli nagykövetségét, és kezdeményezzék a kényes dokumentumok és egyéb tárgyak úgynevezett „vészmegsemmisítését”, mivel a tálibok átvették az ellenőrzést a város külvárosai felett. Soron kívül Nagyot bukott Valter Attila a Giro d’Italia ötödik szakaszán

A diplomáciai létesítmény bejelentett kiürítését megelőzően, augusztus 12-én Biden elnök állítólag rendkívüli nemzetbiztonsági kabinetülést tartott, amelyen a hírszerzés tisztviselői közölték vele, hogy Kabul „heteken vagy napokon belül” eleshet, szemben az állítólag néhány nappal korábban érkezett értékeléssel, amely szerint a tálibok hatalomátvétele hónapokig, sőt akár két évig is eltarthat.

„Ez egy eléggé kijózanító megbeszélés volt. Azt hittük, hogy hónapok állnak előttünk a nagykövetség kiürítésére és az áttelepítésre”

– idézi a jelentés egy, a megbeszélést ismerő, meg nem nevezett tisztviselőt.

Lloyd Austin védelmi miniszter egyhangúlag elfogadott javaslata szerint amerikai erőket kellene bevetni azonnali hatállyal a nagykövetség kiürítéséhez és a tőle néhány kilométerre fekvő Hamid Karzai nemzetközi repülőtér védelméhez. A döntés jóváhagyásának pillanatát a Politico forrása „azt a k**va” pillanatként jellemezte.

A jelentésben idézett Andy Kim New Jersey-i demokrata képviselő szerint az elégetett afgán útlevelek megnehezítenék az érintettek azonosítását, amikor megpróbálnak elmenekülni az országból.

A követségi dolgozóknak kiosztott és a hírügynökség által megszerzett feljegyzés szerint a követség munkatársait arra is utasították, hogy semmisítsék meg az amerikai zászlókat és más, amerikai kormányzati jelzéssel ellátott tárgyakat, hogy megakadályozzák, hogy azokat a tálibok propagandatevékenységében használják fel.

A Daily Mail által idézett külügyminisztériumi szóvivő szerint azonban az ilyen dokumentummegsemmisítés „a kivonás során szokásos működési eljárás, hogy minimalizáljuk a lábnyomunkat és csökkentsük a megmaradó érzékeny anyagok mennyiségét”.

„A kabuli nagykövetség leépítése ennek a standard működési eljárásnak megfelelően történt. A leépítési eljárásaink nem akadályozzák meg az utazásban azokat az embereket, akik egyébként jogosultak az evakuálásra. Az amerikai kormánynak más módjai is vannak az utazók személyazonosságának igazolására. Biztonsági okokból nem fogunk további részletekbe bocsátkozni”

– idézik őket, cáfolva Kim állítását, miszerint az afgánok nem tudnának utazni útlevelük nélkül.

„Péntek délutánra világossá vált számomra, hogy a fővárosban, a repülőtéren gyorsan elveszítjük az ellenőrzést a helyzet felett, és hogy az evakuálási művelet veszélybe került”

– mondta a lapnak Jason Crow coloradói demokrata képviselő.

A megkérdezett tisztviselők továbbá megjegyezték, hogy a kormányzatban senki sem számított arra, hogy Asraf Ghani afgán elnök úgy menekül, ahogyan tette, mivel a kormányzat legmagasabb rangú tisztviselői „szinte minden nap” felvették vele a kapcsolatot, és a most már hivatalban lévő elnök „úgy képviseltette magát, mint aki hajlandó maradni és harcolni”.

„Senkit sem lepett meg, hogy az afgán hadsereg összecsuklott, mint egy kártyavár, csak annak gyorsasága”

– mondta az egyik tisztviselő.